Yenidoğan Bakımı
0

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 aylık bebek gelişimi

1 aylık bebek gelişimi sadece fiziksel değişim bazlı değil, aynı zamanda duyular ve motor beceriler yönünden de bir dizi süreci içerir. Bu minvalde bebeklerin dış dünyayla savaş hâlinde olmak ile huzuru bulmak arasındaki ince nüansları yakalamaları biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte bebeğin dil becerileri daha doğduğu ilk günden itibaren gelişmeye başlamış durumdadır. Araştırmacılar dört haftalık bir bebeğin bile “ma” ve “na” gibi iki birbirine benzer iki ifade arasındaki farkı anlayabileceğini kanıtlamıştır. Bir aylık oluncaya kadar da duygularını çeşitli hırıltılar ve homurdanmalar ile ifade edebilirler. Örneğin bebeğin yanında söylenen bir şarkıya kayıtsız kalamayışı ve şarkıya odaklanıp dinleyebilişi 1 aylık bebek gelişimi için mükemmel hamlelerden biridir.

Bebeğiniz ile yakın temas kurmaktan kaçınmayın ve yüz ifadelerinizi fark etmeleri için mutlaka sık sık yüz yüze gelin. Aynı ortamda bulunduğunuzda onunla ilgilenmiyor olsanız bile konuşmaya devam edin.

İşitsel Olarak 1 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin işitme duyusu gelişim açısından zaten rahimde oldukça fazla yol kat etmiş durumdadır ve dolayısıyla doğumdan birinci aya kadar da işitme duyusu çok hassastır.

1 aylık bebek, işitme duyusundaki hassasiyetin gelişimi doğrultusunda sesin geldiği yöne doğru başını çevirebilir. Örneğin onun yanındayken alkış yaptığınızda veya ses çıkaran bir oyuncağı salladığınızda verdikleri tepkileri dikkatle izleyin. Sesin çıktığı anın akabinde kıpırdanabilir veya sıçrayabilirler.

Bebeğinizi ninniler ve tekerlemeler veya hafif, dinlendirici bir müzik ile beslemek, muhtemelen bu farklı sesler içeren müzikal etkinliklere çok farklı tepkiler verdiklerini görmenizi sağlayacaktır. Bunu müzik zevkinin oluşumunda erken evre olarak kabul edebilmemiz mümkün!

1 Aylık Bebekte Görme

Yeni doğmuş bir bebeğin görsel vizyonu oldukça bulanıktır. 1 aylık bir gelişimin ardından görsel odaklanma mekanizmaları ancak oturur. 1 ay sonunda bile görüş mesafeleri yaklaşık 30 santimetre civarındadır. İşte bu yüzden bebeğinize gülümseyişlerinizi uzak mesafelerde tutmayın. Eğilin ve onun görüş alanına girin.

Bütün bunların yanında bu evrede başlarını ve gözlerini hareketli bir nesneyi takip edebilecek şekilde izleyebilirler. Ve nesne artık onların göremeyeceği bir açıdaysa nesnenin az önce var olduğunu unuturlar.

Ayrıca bu dönemde bebek için birçok nesne siyah beyazdır: Çünkü renkleri ayırt edemezler. Bununla birlikte yüksek karşıtlık içeren renkleri daha kolay görebilirler.

Hareket ve Farkındalık

Bebekler doğduğunda ortamdakilerden ayrı bir kişilikleri olduğunu bilmezler. Ancak 1 ay sonunda bacaklarını ve kollarını keşfederler. Hatta rastgele çırpınışlarında kendilerine çarptıkları anlarda bile. Bu yüzden de kontrol edilebilir hareketlerin başlangıcı için iki aylık bir süre daha geçmesi gerekir.

Baş Kontrolü

Boyun kasları hâlâ zayıf olan bebeğin buna rağmen yüzüstü yatarken veya kucağınızdayken başlarını kısa bir süre de olsa tutabildiklerini fark edebilirsiniz. Ayrıca başlarını iki yana da çevirebilirler.

Bir aylık bebeğin gelişimi için neler yapılmalı?

  • Bebeğinizle sık sık konuşun ve bunu her zaman göz teması kurarak yapmaya çalışın. Sizi anlayamıyor olmalarına rağmen bunu yapmak belki tuhaf görünebilir fakat siz fark etmeseniz de sesiniz onları yatıştırır ve dil becerilerinin gelişiminde önemli bir rol oynar.
  • Ses çıkarabilen parlak, dikkat çekici bir oyuncak seçimi ile bebeğinizin işitsel gelişimi için önemli bir adım atmış olursunuz.
  • Bebeğinize hazırladığınız yatağın üzerinde güvenli bir biçimde asılı duran herhangi bir nesne onun görsel takip ve odaklanma becerilerini geliştirmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

1 Aylık Bebek Oyuncağı: Ayna

Bebeğinizi büyük bir aynanın önünde tutun ve çeşitli yüz hareketleri yapın. Bunun yanında ses çıkarmayı da unutmayın. Nasıl tepki verdiklerini göreceksiniz. Sizi taklit etmeye bile çalışabilirler.

Tags: , , , , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü