11 Aylık Bebek

11 aylık bebek gelişimi

11 aylık bebek artık karakteri yavaş yavaş oturmaya başlamış ve aktivitelerinde de daha kendinden emin bir hâldedir. Her şeye rağmen hâlen sevip sevmediği ve daha birçok şeyi keşfetmeye devam etmektedir. 11 aylık bebek de tıpkı diğer aylardaki etkinliklerinin devamı olarak öğrenmeye, gözlemlemeye, test etmeye devam ediyor ve karşılaştığı her şeye hangi tepkileri vereceğine karar veriyordur.

Ve yine bu dönemdeki karakteristik tavırları utangaçlık ve bağımsızlık üzerine kurulu olarak gelişmeye devam edecektir. Mizacının oturmasına olanak verecek bu tür hisler onu gelişiminde farklı noktalara ulaştıracaktır. On bir aylık bebek kişiliğinin şekillenmeye başlaması için önemli bir dönemeçtedir ve bu muazzam süreci gözlemlemek yine ebeveynler tarafından dikkatle gerçekleştirilmesi gereken bir uğraştır.

11 aylık Bebek Boyu

Geride kalan 10 ay içinde bebeğin en hareketli olmaya başladığı aylardan biri de 11. aydır. Peki bebek bu hareketliliği nasıl bir vücut yapısıyla gerçekleştirir?

11 aylık bebek kilosu kızlarda 8,7 kg iken, erkekler ortalama 9,4 kg’dır.

11 aylık bebek boyu ise Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kızlarda ortalama 72,8 cm iken, erkeklerde 74,4 cm’dir.

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin de birbirinden farklı vücut tipleri ve metabolizmaları vardır. Dolayısıyla boyu ya da kilosunun ortalamanın biraz altında ya da üstünde bir değerde olması bebeğinizin sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Büyüme oranları, tek başına boy ve kilo değerinden daha belirleyici olabilmektedir.

Bebek muhtemelen bu aya kadar her ay yarım santim büyümüştür fakat zaman geçtikçe daha hareketli hâle gelen bebeğin büyüme hızı bu aydan itibaren biraz yavaşlamaya başlamış olabilir. Hem eskisi kadar hızlı kilo almadığı hem de hızla uzamadığı bu dönemde gözlemlenebilir.

11 Aylık Bebekte Yetenekler

11 aylık bebeğin yetenekleri bu süreçte neler yapabiliyor olacağı hakkında bilgi verir. 11 aylık bebek hareketleri, bebeğin gelişimi sırasında şu aktiviteleri içerir:

  • 11 aylık bebeğin görüş mesafesi yaklaşık 610 cm’ye kadar gelişmiştir. Yüzleri ortalama bu uzaklığa kadar net bir biçimde görebilir.
  • Hareket hâlindeki nesneleri dikkatle takip edebilir ve izleyebilir.
  • Görme ve duyma duyusu birlikte gelişmekte olduğundan bebek bu dönemde artık ikisini birden bütünleşik olarak algılamaya ve hem görsel hem de işitsel yönden daha dikkatli hâle gelmeye başlamıştır.
  • Bebek artık parmaklarını daha da etkin kullanmaya başlamıştır. Bir şeylere dokunmak, uzanmak ve bakmak istemesi bu dönemde diğer dönemlere nazaran daha komplike ve düzenli hâle gelmiştir.
  • Bebek muhtemelen artık ayakta durabiliyordur ve etrafı keşfetmek için bu önemli yetiyi kazanmış hâldedir.
  • Bebek emeklemeyi de ayrıca bir ulaşım eylemi olarak kullanıyordur.
  • Yürürken herhangi bir eşyadan destek almaya çalışması da yine gözlemlenebilir bir durumdur. Tutunmayı da iyiden iyiye öğrenmeye başlamıştır.
  • Her ne kadar bazen ayakta durmak için desteğe ihtiyaç duysa da ayaktayken çoğu zaman destek almadan durabiliyor hâldedir.
  • Nesneleri tanıyabilir ve nerede oldukları sorulduğunda onları gösterebilir.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü