12 Aylık Bebek

12 aylık bebek

12 aylık bebek söz konusu olduğunda, yine tüm bebeklerin farklı oranlarda büyüdüklerini ortaya koyan gelişim faktörlerinden bahsedilebilir. 12 aylık bebek için gelişim sürecinde genelleştirilebilir bazı kilometre taşları geçerlidir. Ancak 12 aylık bebeğin gelişim döneminde olması gerekenlerin tümü bebek ile eşleşmediğinde büyük bir endişe duymaya gerek yoktur. Çünkü bebeklerin sahip oldukları yetiler ve fiziksel gelişimler bazen normale göre bir iki hafta geç ya da erken ortaya çıkabilmektedir. Ebeveynlerin bebek gelişim süreçlerini dikkatle takip etmeleri bu dönemlerin sağlıklı bir biçimde atlatılması açısından çok önemlidir.

11 Aylık Bebek

12 Aylık Bebek Beslenmesi

12 aylık bebeğin beslenme programını düzenlemek diğer dönemlerdekinden daha kolay olabilir. Çünkü hemen hemen evde tüketilen birçok şeyi yiyebilir hâle gelen 12 aylık bebekler sadece daha küçük porsiyonlar tercih edecektirler. 😊 12 aylık bir bebeğin beslenme düzenine ilişkin (mutlaka bir hekim onayına da başvurmak kaydıyla) şunlardan söz etmek mümkün:

  • 12 aylık bir bebeğin günde üç öğünlük bir yemek düzeni olması önerilir.
  • Günde en fazla 400 ml’lik bir öğünlük süt tüketimi yine 12 aylık bir bebeğin besin tablosundaki öneriler arasındadır.
  • Taze ve mevsiminde meyve ve sebze tüketimi de yine 12 aylık bir bebeğin besin ihtiyaçları arasındadır.
  • Kepekli ekmek ve sade yoğurt gibi bir atıştırmalık bu dönemin bebek için en lezzetli ve sağlıklı ayrıntılarından biridir.
  • A, C ve D vitaminlerini içeren günlük vitamin damlaları da yine 12 aylık bebekler için önerilir.

12 Aylık Bebek Oyunları

  • Geometrik şekillerin boşluklara yerleştirilebileceği platformları olan oyuncaklar tercih edilebilir. Her şekle ve yerleştirme sürecine de bir ad verilebilir, bebekten tekrar etmesi istenebilir.
  • Hayalî oyunlar da yine bu dönemin en güzel etkinliklerinden biridir. Örneğin oyuncak bir telefonla sohbet edermiş gibi yapılması ya da insan/hayvan formlarındaki oyuncaklara hayalî yemek yedirme etkinlikleri.
  • 12 aylık bebeklerle oynanabilecek oyunlar arasındaki en şefkatli seçeneklerden birkaçı da bol bol sarılma, öpücük ve övgü dolu sözlerdir.
  • Herhangi bir kalem ile kâğıt üzerine karalama yapılabilir. Boya kalemleri ile kâğıt üzerine yapılan karalamalar bebeğin oldukça dikkatini çekecektir. Yalnız, bir şey var: Duvarlarınıza dikkat edin! 😊

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü