Hamilelik
0

18 Haftalık Gebelik

18 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

18 haftalık gebelik de gebeliğin tüm aşamalarında olduğu gibi heyecan dolu gelişmelerle dolu. Bebeğiniz her geçen gün daha çok gelişiyor ve fiziksel olarak farklılaşıyor. Bir hafta gibi kısa bir sürede bile duyuları, yetenekleri ve organları önceki haftaya göre daha ileri bir seviyeye geçiş yapıyor.

18 haftalık gebelik sırasında, hala ikinci trimester süreci içerisinde bulunuyorsunuz ve hamileliğin nispeten daha rahat olduğu üç ay içerisindesiniz. Bu haftalarda, bebeğinizin varlığını daha sık hissetmeye başlayacaksınız. Bazı hareketlerini fark edebilmeniz mümkün. Sizde de önemli değişiklikler olacak. Sakin bir ruh hali içerisinde olmaya çalışın ve hem kendiniz hem de bebeğiniz için huzurlu bir ortam yaratmaya özen gösterin.

18 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

18 haftalık gebelik sürecinde bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 16 cm. Daha net tarif etmek gerekirse bir patates veya nar boyutunda denebilir. Ağırlığı da yaklaşık 200 gr.

Bebeğinizin sinir sistemi biraz daha gelişmiş durumda olduğu için sizin sesinizi duyabilir ve sizi hissedebilir. Bu dönemde, bebeğinizle daha sık iletişim kurma keyfini yaşayabilirsiniz. Bunu özellikle tavsiye ediyoruz, çünkü bebeğinizle ne kadar çok konuşursanız sesinize ve sesinizin verdiği huzura o kadar alışacaktır. Hatta klasik müzik dinleyerek hem kendinizi rahatlatabilir hem de bebeğinizin kaliteli müziğe olan aşinalığını arttırabilirsiniz.

Bu hafta içerisinde bebeğinizin cinsel organları büyük oranda gelişmiş haldedir. Bebeğinizin pozisyonu uygun olursa, 18 haftalık gebelik görüntüsü ultrason aracılığıyla bakıldığında cinsiyeti tespit etmek mümkündür. Kız bebeklerde rahim ve vajina oyuğu oluşumu hızlanmıştır. Erkek bebeklerde ise prostat gelişimi bu hafta içerisinde tamamlanacaktır. Testisler hala karın boşluğundadır. Erkek bebeklerde de kız bebeklerde de meme bezleri ve meme uçları gelişmiş haldedir.

18 Haftalık Gebelikte Bebek Görüntüsü

Doktorunuz bu dönemde bebeğin baş ölçüsüne, boyuna ve kilosuna özellikle dikkat edecektir. Ultrason görüntülerinde bebeğinizin hareketlerini net bir şekilde görebilmeniz mümkündür.

Bebeğin kemik yapısı sertleşmekte ve kalsiyum birikimi hızlanmaktadır. Bu yüzden, bebeğinizin kemiklerini ultrasonda görebilirsiniz.

Doktorunuz, bebeğinizin kalp sağlığının ne durumda olduğunu kontrol edecektir. Bir sorun varsa erken müdahale yollarının önünü açan bu muayene gözünüzü korkutmasın. Her şey sizin ve bebeğinizin sağlıklı olabilmesi için.

Annedeki Değişiklikler

Elbette sadece bebeğinizde değişiklikler olmuyor. Sizin vücudunuzda da pek çok farklı olay meydana geliyor. 18 haftalık gebelik annedeki değişiklikler genel olarak şöyle sıralanabilir:

  • Dolaşım sisteminizde birçok değişim meydana geliyor. Bu yüzden tansiyon düşmesine bağlı ani baş dönmeleri gibi durumlar yaşayabilirsiniz.
  • Ayaklarınızda şişme ya da büyüme gözlemleyebilirsiniz. Vücudun su biriktirmesi sonucu ortaya çıkan ve “ödem” olarak adlandırılan bu şişmeler, hormonal değişimlerden de kaynaklanıyor olabilir. Ayaklarınızı ayakta tutarak ya da ayaklarınızı soğuk suda yıkayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Geceleri, bacaklarınıza giren kramplarla uyanabilirsiniz. Hiç endişelenmeyin ve yatmadan önce bacaklarınızı esnetecek hareketler yapmaya özen gösterin.
  • Karnınız her geçen gün daha çok büyüyor. Bu durum ağırlık merkezinizin değişmesine sebep olur. Haliyle bel bölgenize daha çok yük binmeye başlar ve bel ağrıları çekersiniz. Doktorunuza danışarak egzersiz önerileri alabilirsiniz.

19 Haftalık Gebelik

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü