Hamilelik
0

19 Haftalık Gebelik

19 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

19 haftalık gebelik sırasında bebeğin boyu 16 santimle 18 santim arasında olur. Küçük bir kavun boyutunda olduğu söylenebilir. Bu dönemde bebeğin ağırlığı 250 gram civarında olmaktadır. Bebeğin gelişiminde çok önemli bazı olayların gerçekleştiği dönemdir.

19 haftalık gebelik, annenin karnının eskisine göre çok daha büyük olmasına neden olabilir. Size tavsiyemiz bunu çok kafanıza takmamanız. Çünkü ilerleyen zamanlarda çok daha fazla büyüyeceğine tanık olacaksınız. Şimdi, sizde ve bebeğinizde ne tür değişiklikler olduğundan bahsedelim.

19 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

19 haftalık gebelik bebek gelişimi dendiğinde akla gelen en önemli değişimler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu dönemde bebeğin duyuları gelişmeye başlar. Tat ve koku alma, hissetme, görme, duyma gibi duyuların merkezleri oluşmaya başlar. Bu dönem itibariyle, bebeğinizle sık sık konuşabilirsiniz.
  • Boyu 17 santim civarına yaklaşır.
  • Ağırlığı 250 grama kadar çıkar.
  • Bebeğin cilt yüzeyinde “vernix” adı verilen tabaka oluşmaya başlar. Gebeliğin ilerleyen sürecinde bu tabaka daha da kalınlaşır. Bebeğin, anne karnında bulunan sıvının asitli yapısından korunabilmesi için çok önemli olan bu tabaka, doğum esnasında bebeğin hareketini de kolaylaştırır.
  • Bebeğin göz kapaklarından başlayarak yüz ve diğer bölgelerde ince bir tüy tabakası oluşmaya başlar.
  • Kasları önceki haftalara göre çok daha güçlü hale gelir. Sert yumruk ve tekme darbelerine hazırlıklı olun.
  • Ciltteki yağ dokuları daha da kalınlaşır. Bu sayede vücut ısısı dengelenir.
  • Bebeğin cinsel organları gelişir. Kız bebeğin rahmi ve vajina oyuğu bu dönemde oluşur.

Bebek dışında annede de bazı değişiklikler meydana gelir. 19 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler kısmına geçiyoruz.

19 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Doktorunuz sizden Üçlü Test ya da Dörtlü Test isteyebilir. Anne adayının kaç yaşında olduğu ve ailede daha önce herhangi bir genetik bozukluğun ortaya çıkıp çıkmadığı durumlarına göre, bu testlerin yapılması önemlidir. Bu testler sayesinde bebeğin organlarına, vücut ve kemik sistemine, beynindeki gelişmelere, kalp atışına, damarlarına ve cinsiyetine bakılır.

Bu hafta içerisinde, karın bölgenizin iki tarafında da farklı ağrılar oluşabilir. Bağ dokuların çevresinde meydana gelen bu ağrılar, gebelik sürecinizin çok normal bir parçasıdır. Fazla şiddetlendiği durumlarda doktorunuza danışarak çözüm arayabilirsiniz.

Bu hafta içerisinde, cildinizde de bazı değişimler gözünüze çarpabilir. Örneğin, avuç içlerinizde kızarık noktalar oluşabilir. Panik yapmayın, bu durumun sebebi, vücudunuzdaki östrojen seviyesinin artmasıdır. Yine vücudun bazı bölgelerinde cilt kararmaları oluşabilir. Genelde doğum sonrası dönemde yok olan bu izler için almanız gereken tek önlem, mümkün olduğunca güneş ışığına çıkmamaktır.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Daha önce de söylediğimiz gibi, her geçen hafta bebeğinizin beyinsel gelişimi daha ileri bir noktaya eviriliyor. Dolayısıyla, siz ne kadar sağlıklı beslenirseniz bebeğinizin gelişimi de o kadar sağlıklı olacaktır. Bu dönem itibariyle bol bol B vitamini almak faydalı olacaktır. Omega 3 kaynağı olan balığı da tüketmenizde yarar var. Özellikle içerisinde düşük miktarda cıva bulunan somon balığını haftada iki kez tüketebilirsiniz.

20 Haftalık Gebelik

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü