Hamilelik
0

20 Haftalık Gebelik

20 haftalık gebelik

20 haftalık gebelik, 40 hafta süren gebeliğin ortasında olmak anlamına geliyor. Bu haftanın en heyecanlı anı bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesidir. Bu haftada bebeğin doğru pozisyonda olması cinsiyetinin rahatlıkla belirlenmesini sağlar. Ama bebeğin cinsiyeti, pozisyonundan dolayı görünmeyebilir. Bu durumda bir sonraki ultrasonu beklemek gerekebilir.

Kız bebeklerde rahim oluşumu tamamlanmış ve vajinal kanal oluşmaya başlamıştır. Erkek bebeklerde ise testisler aşağıya inmeye başlamıştır. Yani cinsiyetleriyle birlikte bebeklerin iç cinsel organları da oluşma evresindedir. Bebeğin saç, tırnak, kaş ve kirpikleri de oluşmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra duyu organları gelişen bebek, ani ses değişimlerini hissedebilir ve yüksek seslere tepki verebilir. 20 haftalık gebelik dönemi, bebeğin pek çok bakımdan geliştiği dönemdir.

20 Haftalık Gebelik

Bebeğin boyu, 25 cm kadardır ve anne karnında artık taklalar atar. Ellerini, kollarını, bacaklarını fark eder ve kontrol etmeye çalışır. Yutkunmaya başlamıştır. Sindirim sisteminde siyah, yapışkan mekonyum adı verilen siyah cıvık bir madde birikir ve bu madde bebeğin ilk büyük tuvaletinde çıkar. Bu siyah dışkı kimi zaman anne, babaları korkutabilir. Ama bu oldukça olağan bir durumdur ve korkulmaması gerekir.

20 Haftalık Gebelikte Anne

Gebeliğin 20. haftasında bebekte olduğu kadar annede de değişimler başlamıştır. Annenin karnı büyümekte ve belirginleşmektedir. Mide bulantıları bitmiş olduğu için anne adayı daha rahat yiyip içmeye başlar. Saçlar, tırnaklar daha güçlenir. Bu da hormonlarla ilgilidir. Özellikle saçı az olanlar bu dönemde kendilerini daha güzel hissederler. Hamileliğin en rahat ve güzel dönemidir.

21 Haftalık Gebelik

20. Haftada Beslenme

Bu dönemde de çok fazla yemek çok da uygun değildir. Özellikle kilo problemi olanlar, 3 öğün dolu dolu yemek yememelidir. Öğünlerini 4’e ya da 5’e bölmeli ve az az yemelidir. Az ve sık yemek en doğru beslenme şeklidir. Önemli olan bebek ve anne için gerekli olan besinleri yeteri kadar tercih etmektir. Fazla kilolar ilerleyen haftalarda rahatsızlık verebilir. Düşük kiloda olan anne adayları da aşırıya kaçmadan yemelidir. Anne 20. Haftalık gebelikte kırmızı et, mevsim sebze ve meyveleri düzenli olarak ölçülü bir şekilde tüketmelidir. Özellikle demir eksikliğine karşı demir içeren yiyeceklerin özellikle tercih edilmesi gerekir. İşlenmiş et mamullerinden uzak durulurken kontroller aksatılamamalıdır.

Annenin Yapması Gerekenler

Bu dönemde anne, artık içinde gelişen bir bebeğin daha çok farkına varır ve tadını çıkarması gerekir. Eğer bebeğin cinsiyetini de öğrendiyseniz birkaç bebek kıyafeti alabilirsiniz. Hamilelik fotoğrafları çektirebilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü