Hamilelik
0

21 Haftalık Gebelik

21 haftalık gebelik

21 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin boyu 27 cm iken kilosu 360 gramdır. Artık küçük hareketler yapmaya başlayan bebek, henüz annenin ve çevredeki insanların konuşmalarını duymamaktadır.

Bu dönemde cenin gelişimi hızlanmaktadır. Bebek, kilo almaktadır ve neredeyse bir salatalık boyutuna ulaşmıştır. Kaşlarını ve göz kapaklarını hareket ettirebilir. Tat alma duyusu işlerlik kazanmıştır. Bu sayede bebek, annenin yediği farklı yiyeceklerin tadını almaktadır. 21 haftalık gebelik döneminde bebeklerin ciltlerinde de değişiklikler olmaktadır.

  • Bebek tat almaya başlar.
  • Her gün amniyotik sıvıdan bir miktar yutar.
  • Yutma işlemi, bebeğin sindirim sisteminin gelişmesini sağlar.
  • Bebeğin kol ve bacakları birbiriyle uyumlu büyüklüktedir.
  • Nöronlar, beyinle kaslar arasında bağlantı kurar.
  • Kemiklerin çevresinde kıkırdak doku oluşur.

21 Haftalık Gebelik

Hareketlenmeye başlayan bebek artık uyuyordur. Hatta yeni doğan bir bebek kadar uyumaya başlamıştır. Hareket eden bebek annede krampların oluşmasına yol açar. Rahim duvarları kısalana kadar gece vakitlerinde karın bölgesinde kasılma ve bükülme söz konusu olur. Bunun dışında şu değişiklikler olur:

22 Haftalık Gebelik

21 Haftalık Gebelikte Annenin Vücudu

Anne adayının karnı, henüz çok fazla büyümemiştir. Hamileliğin ilk dönemlerindeki semptomlar yoktur. Vücut yağ üretir ve bu yüzden anne adayında akneler oluşmaya başlar. Annenin, kesinlikle akne ilacı kullanmaması lazım çünkü ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Anne adayında varisler oluşabilir. Bunun dışında ince varis denilen ince damarların bacak ya da yüz bölgesinde yoğunlaşması durumu söz konusu olabilir. Ancak bunların hepsi de doğumdan sonra yok olur.

Anne Adayında Oluşan Deri Çatlakları

Bebek, annenin bazı bölgelerinde kendi izini bırakır. Bu bölgeler kalça, popo, uyluk, göğüs ve karın bölgesidir. Vücut genişledikçe pembe, mor ya da kırmızı lekeler belirginlik kazanır. Karın ve göğüste daha belirgindir. Bu durumlar koyu tenli kadınlarda daha az görülür.

Web Design

İştah Artışı ve Şişkinlik

Annenin iştahının artması normaldir. Bu noktada sağlıksız beslenmemek gerekir. kuru meyvelerin tüketilmesi en uygun olanıdır. Rahim, rektum bölgesine baskı yaparsa şişkinlik hissi artar. Suç içmeli, lifli besinler tüketmeli ve kabız olmamak için tedbir almalısınız. B12 vitamini almalısınız. Bu vitamin hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir.

Sırt Ağrısı

Bebeğin büyümesi ve relaksin hormonundan dolayı kıkırdak doku ve eklemleriniz gerilir ve gevşer. Bu da ağrıya neden olabilir.

Diş Etinde Kanama

Diş eti iltihaplanmaları söz konusuysa sert şekerleri tüketmemelisiniz. Bunlar bakteri üremesine neden olur ve bu da diş ve diş problemlerini tetikler.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü