Hamilelik
0

22 Haftalık Gebelik

22 haftalık gebelik

22 haftalık gebelik, anne adayının hamilelikteki önemli aşamalarından biridir. Anne adayı, hem hamileliğinin ikinci yarısına adım atmıştır hem de artık bebeğinin pek çok hareketini takip edebilecek durumdadır.

Bebek büyümesini ve gelişimini devam ettiriyordur. Bu dönemde 400 gram civarında olan bebeğin boyu 19 cm’dir. Bebek, her geçen gün büyümektedir. Dokunma, görme, işitme ve tat alma duyuları da bu gelişim içerisinde olması gereken durumu yaklaşmaya başlamıştır. 22 haftalık gebelik, anne için yeni heyecanların başladığı bir dönemdir.

22 Haftalık Gebelik

Bebek, bu dönemde yüzüne dokunmaya, parmağını emmeye ya da başka bir organını keşfetmeye başlamıştır. Üreme organları gelişmeye başlayan erkek bebeğin testisleri karnından testis torbasına inmeye başlamıştır. Kız bebeğin rahmi ve yumurtalıkları da yerleşmeye, vajinası oluşmaya başlamıştır. Bebeğin hareketleri değişkendir, belli bir forma kavuşmamıştır. Bazen tekmeler bazen de aktivitesini azaltır.

23 Haftalık Gebelik

22. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler

Anne adayının karnı kendini belli etmeye başlamıştır. Bunun dışında anne adayında başka değişiklikler de olur.

  • Bazı hareketler için engel olmaz. Anne yürürken zorlanmaz.
  • Sabahleyin meydana gelen bulantı hissi azalmıştır ve anne adayı kendisini daha iyi hissetmektedir.
  • Anne bu döneme kadar 5 ile 6.5 kilo arasında almış olmalıdır.

22. Haftada Beslenme

Anne adayı her zamanki gibi beslenmesine dikkat etmelidir. Daha fazla sıvı tüketmelidir. Sıvı tüketimi vücutta yeni hücrelerin oluşmasını sağlar, kan hacminin korunmasına ve vücut ısısının düzenlenmesine destek olur. Ortalama 2 litre su tüketmelisiniz. Su içmek baş ağrılarını, rahim kramplarını ve idrar kesesinde meydana gelebilecek enfeksiyonları azaltır. Anne adayı, suyun dışında meyve suyu ve ey suyu çorba gibi yararlı besinleri de tüketmelidir. Katı gıdaların fazla olmadığı diyetler annenin kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Ne Gibi Şikayetler Oluşur?

Anne adayı, rahim ağrıları yaşayabilir. Bu da doğum sancıları ve doğumun kendisi için bir hazırlıktır aslında. Kaslar, doğum için kendini hazırlamaktadır. Bu durum da kasık ağrılarına neden olabilir. Halsizlik ve kansızlık gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kansızlık gibi bir teşhis konduysa anne adayı durumu ciddiye almalı ve hekimle görüşmelidir. Kansızlık, halsizliğe de neden olabilir. Halsizlik ve yorulma söz konusu olduğunda hemen dinlenmelisiniz. Ruh halinizde bazı farklılıklar olabilir. Hormonlardaki değişiklikler, bunun ana nedenidir. Bu yüzden daha sakin olmanızda yarar vardır. Mümkün olduğunca stresten uzak durmalısınız. Özellikle çalışıyorsanız daha dikkatli olmanızda yarar vardır. Kaliteli uyku, psikolojinizin rahatlamasını sağlayabilir. Sevdiğiniz şeyleri yapmalı, küçük egzersizlerle vücudunuzu çalıştırmalısınız.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü