Hamilelik
0

23 Haftalık Gebelik

23 haftalık gebelik

23 haftalık gebelik, annenin kansızlığı önlemek üzere demir takviyesi alması gereken dönemdir. Baş dönmesi ve yorgunluk hissini yaşayabilirsiniz, bunun nedeni de kansızlık olabilir. Bebeğe bunun bir zararı olmasa da annenin kendini iyi hissetmesi her zaman hem kendisi hem de bebeği için çok önemlidir.

Bebeğiniz 28 cm ve 500 gram civarındadır. Bebeğinizin kalp atışlarını stetoskop aracılığıyla duymanız mümkündür. İşitme duyusu gelişen bebek farklı sesleri duyabilir. Ciğerlerindeki damarlar da geliştiği için dış dünyaya hazırlanmaya başlamıştır. Kilo alma hızı bu haftadan itibaren artan bebek, sonraki 4 haftada kilosunu ikiye katlayacaktır. Henüz yağ bağlamadığı için bebeğin şeffaf olan cildinden kemikleri ve organları görülebilir. 23 haftalık gebelik döneminde artık daha hassas ve dikkatli olmalısınız.

23 Haftalık Gebelik Etkileri

Bebeğiniz geliştikçe ve büyüdükçe hareket algısında da değişimler olmaktadır. Çevresindeki hareketleri algılar. Bu dönemden itibaren bebeğin cildi yağ bağlamaya başlayacak. Bu da bebeğin dış dünyaya hazırlandığını gösteren en önemli olgudur. Bebeğinizin hareketlerini görebilmeye başlayacaksınız. Bu da heyecanınızı ve mutluluğunuzu artıracak. Bebek erkekse testisleri, kızsa rahmi ve yumurtalıkları gelişiyor.

Anne Adayının Vücudu

Anne adayının vücudunda bazı değişiklikler olmaya başlar bu dönemde. Ayaklarınız ve topuklarınız şişmeye başlayacaktır. Özellikle hava sıcaksa bu şişkinliği daha fazla hissedersiniz. Bu şişliğin sebebi ödemlerdir. Ödemler, doğumdan sonra fazla sıvının atılmasıyla yok olacaktır. Annenin hareketlerine dikkat etmesi lazımdır:

  • Sol tarafınıza yatmaya çalışın.
  • Ayaklarınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın.
  • Otururken ayaklarınızı esnetin.
  • Hareket edin, uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın.
  • Rahat ayakkabılar giymeye dikkat edin.
  • Sıvı tüketin.

Annenin Cildinde Meydana Gelen Değişiklikler

Şişkinlikleriniz artarsa doktorunuza başvurmanız gerekir. Bunun dışında avcunuzun içi ve tabanlarınızda kırmızılıklar söz konusu olabilir. İsilik oluşabilir. Cilt döküntüleri artabilir. Göbeğinizle genital bölgenizin arasında linea nigra (siyah çizgi) adı verilen leke oluşabilir. Sebebi, hamilelik hormonudur. Göğüslerinizin çevresindeki bölge koyulaşacaktır. Kolunuzda ve bacağınızda ben varsa rengi siyahlaşacaktır. Bunun dışında özellikle esmer kadınlarda alın, burun, elmacık kemikleri ve göz çevresinde hamilelik maskesi denilen cilt lekeleri gözlemlenebilir. Bunların hepsi de doğumdan sonra kaybolacaktır.

23 Haftalık Gebelikte Beslenme

Anne adayının günlük 100 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kaloriyi şekerli gıdalardan almak yerine besleyici gıdalardan almak gerekir. Kalsiyum tüketmenizde fayda vardır, kalsiyum tüketimi hem bebeğinizin kemik ve diş gelişimi hem de sizin kas ve sinir sisteminize faydalıdır. Kalsiyumu yağsız, süt ve süt ürünleri, konserve sardalya ve somon, brokoli ve ıspanak, çerez, fasulye, kuru incir ve kayısından alabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü