Hamilelik
0

24 Haftalık Gebelik

24 haftalık gebelik

24 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin boyu hemen hemen 30 cm, ağırlığı 600 gr civarındadır. Bebek, şekillenmiştir ve belirgin bir şekilde görülebilir. Oranları olması gerektiği gibidir, yüzü bütün ayrıntılarıyla oluşmuştur.

Bu dönemde, bebeğin ciğerlerindeki baloncuklar ve damarlar gelişmeye devam etmektedir. Ancak erken bir doğum söz konusu olursa bebeğin ciğerleri fonksiyonunu yerine getiremez. Bu dönemde annenin daha iyi beslenmesi, kendine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi lazımdır. 24 haftalık gebelik döneminde bu hem anne hem de bebek için önemlidir.

24 Haftalık Gebelik Döneminde Anne

Bu kritik dönemde annenin vücudunda da bazı değişiklikler olmaya başlar:

 • Karnı gitgide büyür.
 • Sırt ağrıları başlar.
 • Rahim göbek deliğinin üstüne doğru ilerlemeye başlar.
 • Eklemlerde rahatsızlıklar olabilir.

Bunun için anne adayının bazı tedbirler alması lazımdır. Bu sayede kendini daha iyi hisseder:

 • Eklem ağrıları için rahat ayakkabılar seçilebilir. Ayakkabının düz olmasında da fayda vardır.
 • Anne adayı yorulduğunda dinlenmelidir.
 • Hormon dengesizliğine bağlı olarak duygusal dengesizlikler söz konusu olabilir. Farklı duygularınızla baş edemiyorsanız sevdiklerinizle konuşup rahatlayabilirsiniz.

Gebelikte Şeker Düzeyi

24. hafta ile 28. hafta arasında anne adayının glikoz değerleri ölçülür. Bu annenin ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Buna göre hekim, tedbirler alabilir, gerekirse anne adayına diyet programı uygulayabilir. Bebeğin fazla büyümemesi için diyabetin kontrol altında tutulması lazımdır. Durum kontrol altına alınmazsa vajinal doğum zorlaşabilir.

Erken Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu dönemde erken doğum gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Genital enfeksiyonlar, plasentadaki sorunlar ya da rahim boyundaki yetersizlikler erken doğum riskini artırır. Elbette başka nedenler de erken doğuma yol açabilir. Erken doğum riski söz konusuysa bunun bazı belirtileri vardır:

 • Akıntıların artması
 • Akıntının renginde ya da yoğunluğunda değişme
 • Bir saatte 4 kezden fazla adet ağrısına benzer ağrı ve kasılmalar
 • Pelvik bölgesine bebeğin basınç uygulaması
 • Bel bölgesinde daha önce hissedilmeyen türden ağrılar

Erken Doğum Söz Konusu Olursa Neler Yapılmalıdır?

Yukarıdaki belirtilerin yaşanması durumunda doktorla irtibat kurulmalıdır. Doktor, acil bir müdahalede bulunabilir, bununla ilgili girişimlere başlayabilir. Böyle bir durumda bebeğin kalp ritmi inceler, rahim, vajina ve idrar enfeksiyonlarıyla ilgili testler ister.

Beslenme Şekli

İyot takviyesi yaparak bebeğinizin zihinsel gelişimine destek olabilirsiniz. İyot, metabolizmanız ve hücreleriniz için de önemlidir. Hamileliğin iyi geçmesi için iyot takviyesi yapmak lazımdır. Bunun dışında süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri de almanız gerekir.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü