Hamilelik
0

25 Haftalık Gebelik

25 haftalık gebelik

25 haftalık gebelik döneminde bebeğin boyu ortalama 34 cm, kilosu ise 750 gram civarında olur. Tabii bu değerler ortalama değerler olup bebekten bebeğe değişebilir. Bununla beraber bu değerlerin çok altında ya da üstünde olması, anormal bir durum olduğunun bir göstergesi olabilir. Bunun için takip oldukça önemlidir.

Bu haftadaki en önemli gelişmelerden bir tanesi, bebeğin sinir sisteminin gelişimini tamamlamış olmasıdır. Ayrıca bebeğin ağız kasları da gelişmiştir. Böylelikle bebek doğduğunda emmeye hazır duruma gelir. Kulakların işitme eylemini gerçekleştirmesi sayesinde bebek, 25 haftalık gebelik döneminde dışardan gelen seslere tepki vermeye başlayabilir.

25 Haftalık Gebelik Döneminde Bebek

Bu dönemde bebekteki değişimler hızlı bir şekilde devam eder. Bebekte meydana gelen değişimler şunlardır:

  • Bebeğin saçları uzar, bebek ellerini sıkar, ayaklarını uzatır.
  • Akciğerleri doğuma hazırlanmaya başlamış olup vücudun yağ tutmasından kaynaklı olarak cildi düzelmeye başlamıştır.
  • Bebek, annesinin ve çevresindeki insanların sesini tanımaya başlar ve buna uygun tepkiler verebilir.
  • Bebeğin kan damarları da gelişmiştir ve kulakları tam olarak duymaya başlamıştır.

25 Haftalık Gebelik Döneminde Anne

Bebekteki gelişmelerin yanında anne adayında da değişimler devam etmektedir. Bebek, her geçen gün büyümeye ve kilo almaya devam ettiği için aynı oranda anne adayı da ağırlaşmaya başlamıştır. Artık hareketleri kısıtlanmaya başlar. Bu dönemde eğer sağlıklı bir gebelik geçiriliyorsa anne adayı, bol bol yürüyüş yapmalı, sosyal hayatın içinde olmalıdır. Ama yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Bebeğin büyüyor ve daha fazla yer kaplıyor olması sebebiyle anne adayının bel ve sırt bölgesinde ağrılar, kasık bölgesinde kasılmalar hissedebilir.

Ne Gibi Fiziksel Değişiklikler Oluşur?

Anne adayının saçları daha gür çıkmaya başlar ama doğum sonrası hızlı bir dökülme söz konusu olabilir. Aynı zamanda diş sorunlarıyla da karşı karşıya gelebilir. Anne adayının diş sağlığına ve temizliğine oldukça dikkat etmesi gerekir. Çünkü mecbur kalınmadığı sürece dişe müdahale edilmeyecek ve anne adayı diş ağrısı ile baş etmek zorunda kalacaktır.

25 Haftalık Gebelikte Beslenme

Anne adayı bu dönemde çok yemeye meyilli olabilir. Çok yemek bebeğin de çok besleneceği anlamına gelmeyeceği için sağlıklı ve dengeli beslenmekte fayda vardır. Bu haftada anne adayında gebelik şekeri çıkma ihtimali vardır ve çeşitli testlerle annede diyabet var mı, tespit edilir. Eğer tespit edilemezse ve anne adayı diyet uygulayıp gerekli tedaviyi görmez ise bebekte çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya gelinebilir.

Hangi Besinleri Almalı?

Anne adayı, gebeliğinin her döneminde beslenmesine dikkat etmeli, pastörize peynir, süt tercih etmeli, pişmemiş et, çiğ köfte, işlem görmüş et ürünlerinden uzak durmalıdır.

Beklenmeyen Durumlarda Neler Yapılmalıdır?

Erken doğumun gerçekleşebileceği bir haftaya girildiğinin farkında olunmalı, vücudun verdiği tepkilere, işaretlere karşı duyarlı olunmalı, beklenmedik reaksiyonlara karşı en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü