Hamilelik
0

27 Haftalık Gebelik

27 haftalık gebelik

27 haftalık gebelik ikinci trimesterin son iki haftasını işaret eder. Hem siz hem de bebek için bir kilometre taşıdır ve son hamilelik aşamasının başlangıcıdır.

Bebeğiniz hamileliğin 27. haftasında

27 haftalık gebelik döneminde dinlenirken uzandığınızdan emin olun. Bu şekilde, bebek tekmelemediğinde ve aşırı aktif olduğunda daha rahat uyuyacaksın. Bebeğiniz gece daha aktif hale gelirse, uykusuzluk çekebilir ve uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Bebek uyurken daha fazla gün boyunca uyuyarak geceleri uyuma süresi eksikliğini telafi edin.

Ayrıca bebeğinizin hıçkırık hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada bebek amniyon sıvısını içine çeker ve içine çeker, böylece hıçkırıklar sıkça görülür. Bununla birlikte, bebeğinizin sık sık hıçkırık olduğunu fark ettiyseniz, doktorunuza danışın.

27. haftadaki bebeğiniz ne kadar büyük hamile?

Doğmamış bebek şimdi karnabahar başının boyutunda. Neredeyse 2 kilo ağırlığında (907 g) ve ortalama olarak 14.4 inç (36.6 cm) ölçüyor.

27 Haftalık Gebelik ve Bebek Pozisyonu

Hızlı gelişme nedeniyle bebeğin başı zaman geçtikçe ağırlaşıyor. Yerçekimi üzerine etki ettiğinde, kaçınılmaz olarak bebeğin mekansal yönelimini değiştirir. 27. haftada, kafa büyük olasılıkla aşağıya ya da aşağıya doğru çapraz olarak bakıyordur.

27. Haftada fetal gelişim

Gözler gelişmeye devam eder ve bebeğin retinası oluşur. Bebek şimdi kendi uyanma ve uyku düzenini geliştiriyor, böylece uyanık ve aktif olduğu ve daha uyuyor ve uyuyor olduğu bir programa, bir tür paterne girdiğini fark edebilirsiniz.

Bebeğin beyni oluşmaya ve gelişmeye devam eder. Bunun kanıtı olmamasına rağmen, uzmanlar bebeğinizin şu anda rüya görebildiğini iddia ediyor. Bebeğin aynı zamanda ortamdan gelen seslere ve sıcaklık değişikliklerine karşı oldukça duyarlı olacağını unutmayın.

Bebek büyüdükçe farklı hislere cevap verebilir. Sokaklarda yürürken daha aktif hale gelebilir ve bebek trafik seslerini duyabilir ve ayrıca onu heyecanlandıran melodiler veya şarkılar da olabilir.

Hamileliğin önceki haftalarında, çok sıcak veya çok soğuk içecekler içerken bebeğin daha sert bir şekilde tekmelemesini bekleyin. Bu süre zarfında bebeğe bağlanmak harikadır çünkü bebek sesini ve eşinizin sesini duyabilir ve ayırt edebilir.

27. Haftada Anne Vücudu

Artan iştahın yanı sıra, mide ekşimesi de yaşayabilirsiniz. Mide yanmasını önlemek için daha hafif ve daha az baharatlı yiyecekler yiyin. Eğer mide ekşimesi uykunuzu ya da düzgün bir şekilde yemek yemenizi zorlaştırıyorsa, doktorunuzla belirtileri hafifletmeye yardımcı olacak ilaçları reçetelemek konusunda konuşun.

Yeterli dinlenme 27 haftada son derece önemlidir ve ileriye gitmek. Aşırı tükenme, muhtemelen bilinç kaybına, düşmeye ve kan basıncını artırarak yorgunluğa neden olabilir.

Kendinizi şiddetli ısıya maruz bırakmadığınızdan emin olun. Yaz, 27 haftalık hamile olması zor bir mevsimdir, ancak daha serin mevsimlerde de dikkatli olmalısınız. Sıcak suyla buharla duş almak rahat olabilir, çok sıcak olmadığından emin olun. Aşırı sıcağında olmak, kan basıncınızın yükselmesine ve burun kanaması veya yorgunluğa neden olabilir.

27. Haftada Cilt Bakımı

Karnınız 27 haftada büyüyünce, cilt bakımına daha fazla dikkat edin. Germe cildini daha elastikiyet vermek ve gerilme izlerini önlemek için losyonlar ve zeytinyağı kullanarak besleyebilirsiniz. Çatlaklar hamilelik sırasında normaldir ancak cildinizi nemlendirirseniz daha küçük ve daha az görünür olacaktır. İyi nemlendirilmiş cilt, daha elastik ve gözyaşlarına karşı daha dirençli olacaktır.

Göbek deliğiniz muhtemelen bu noktadan tamamen uzaktadır ve giysilerinize dikkat çekici bir şekilde yapışıyor olabilir. Karnınızın üzerinde koyu dikey bir çizgi (latin Linea Nigra – yani “siyah çizgi” anlamına gelir) fark edebilirsiniz. Bu, sizin veya bebeğin sağlığı için olası olumsuz tepkiler olmadan yaygın ve normaldir.

27. Haftada Beslenme

Üçüncü üç aylık döneme geçtiğinizde, yiyecek istekleri gittikçe şiddetleniyor. Şimdi her zamankinden daha fazla sizin için sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanız ve şeker, yağ ve karbonhidrattan uzak durmanız önemlidir.

Atıştırmalıkların yanı sıra aşırı tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Hem siz hem de bebek bu haftadan itibaren ağırlıkla çok kolay paketleme yapacaksınız, bu yüzden normalden daha fazla ağırlık almadığınızdan emin olun.

Nefes darlığı ve göğüs ağrıları 27 haftada hala normaldir, ancak ağrılar çok rahatsız olursa veya sizinle ilgileniyorsa doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Yüzün, ellerin, boynun, ayak bileklerinin, ayakların ve bacakların şişmesi tamamen normaldir.

Bununla birlikte, şişme nedeniyle giyinme veya ayakkabı giyme konusunda sorun yaşarsanız, doktorunuzla konuşun. Ne kadar fazla dinlenirseniz o kadar az şişersiniz.

27. Haftada Ultrason

Gebeliğin 27. haftasında, kontrol edilmesi gereken sorunlar olmadığı sürece, ultrason için gönderilmemelisiniz. Aşağıdaki belirtilerde doktorunuz size bir ultrason verecektir:

  • Aşırı bebek hıçkırık
  • Azaltılmış veya eksik fetal hareket
  • Aşırı aktif bebek ve aynı anda birkaç saat süren yoğun tekme
  • Anormal şişlik ve preeklampsi belirtileri
  • Sağlık geçmişinize özgü diğer semptom ve durumlar.

27. Haftada Yaşam Tarzı

Bu hafta daha fazla alışveriş yapın. Bebek malzemeleri, sizin ve bebeğiniz için kıyafetler, ekstra havlular, bebek arabaları, karyolalar ve daha önce satın almadığınız diğer ihtiyaçlar satın alın . Hastane malzemelerini toplamaya başlayın. Emek hakkında düşünmek için hala çok erken olsa da, erken emeğin teorik olasılığı her zaman mevcuttur.

Hamileliğin 30. haftasına yaklaştığınızda, acil bir hastanede kalmanız durumunda tüm malzemeleri kontrol altında bulundurmalısınız. Doğumla ilgili sarf malzemelerinin toplanması ve ilgili tüm hamilelik tıbbi evraklarının her zaman yanınızda olması ve düzenlenmesi için çalışın.

Hamileliğin 27. Haftasında Seks

Hamilelik ilerledikçe, seks giderek daha rahatsız hale gelebilir. Eğer doğum uzmanınız bu aşamada seks yapabilmeniz için size ‘OK’ verdiyse, kendinize ve bebeğinize dikkat ettiğinizden emin olun. Bu, deneme zamanı değil, kendi bedeninize duyarlı ve rahat olmanın zamanı değil.

Koruma, özellikle de prezervatif kullandığınızdan emin olun. Belirgin nedenlerle hamilelik için endişelenmenize gerek yok, ancak bakteri veya enfeksiyonları yakalamamak için hala korunmaya ihtiyacınız var. Bu aşamada korunmasız seksiniz varsa, erken doğum eylemine, amniyotik kesenin yırtılmasına ve ayrıca doğum sırasında enfeksiyon ya da fetal enfeksiyon gibi daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Doktorunuz seks yapmayı önermiyorsa, kadının sağlığı için uygun olan mastürbasyon yapmayı  düşünün.

27. Hafta İçin Küçük Notlar

Paketleri ve atıştırmalıkları yanınızda taşımak anlamına gelse bile, hiçbir ücret ödemeden öğün atlamayın .

Yeni doğmuş bebekler hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin çünkü doğduktan sonra ‘gittikçe öğrenme’ çok daha zor olacaktır.

Mevcut yaşam koşullarınız stresli ise, stresli durumları nasıl yöneteceğinizi ve reaksiyonunuzu nasıl öğreneceğinizi öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Doktorunuza ne soracaksınız?

Aşağıdaki konularda doktorunuzdan talimatlar aldığınızdan emin olun:

  • Normal ve endişe verici şişlik ve bacak krampları. Kişisel özelliklerine bağlı olarak, doktorunuz bu semptomların nasıl izleneceğini ve normalin alarm vermekten nasıl ayırt edileceğini açıklayacaktır.
  • Sırt ağrıları hafifletmek. Bebek büyüdükçe daha fazla rahatsızlık hissedeceksiniz. Doktorunuz size ağrıları hafifletmek ve daha rahat hissetmek için kullanabileceğiniz yerel ve homeopatik ilaçlar hakkında bilgi verecektir.
  • Hemoroid tedavisi. Hemoroitler hamilelik sırasında sık görülür, ancak aşırı acı verici ve rahatsız edici hale gelebilir. Kaşıntı ve yanma hissini hafifletmek için doktorunuza güvenli ilaçlar ve diğer seçenekler sorun.
Tags: , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü