Hamilelik
0

28 Haftalık Gebelik

28 haftalık gebelik

28 haftalık gebelik döneminde bebek, 900 gramdır ve 38 cm’dir. Gözlerini kırpıp dış ortamdaki ışığı algılayabiliyordur. Bu dönemde bebeğin vücudunda yağ hacmi artıyordur ve beynindeki nöronlar gelişiyordur.

Bebeğin kalbi dakikada 140 kere atmaktadır. Baba adayı, annenin karnına kulağını dayarsa eğer, bebeğin kalp atışlarını duyabilir. Büyüyen bebek, karnın için daraltmaktadır ve bundan dolayı anne, bebeğin tüm hareketlerini rahat bir biçimde izleyebilmektedir. 28 haftalık gebelik döneminde annenin, hem kendisi hem de bebeği için daha dikkatli olması gerekmektedir.

28 Haftalık Gebelik Döneminde Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Gebeliğin 28. haftası, son 3 aylık dönemin başlangıcıdır. Anne adayı, bu andan itibaren her hafta yarım kilo almaya başlar. Bu dönemden itibaren bebekte ve annede meydana gelen değişiklikler için 2 haftada bir doktora gidilmelidir. Kimi anne adaylarının bacaklarının alt bölgesinde rahatsız edici karıncalanmalar söz konusu olmaya başlar. Bebeğin büyümesiyle birlikte sindirim sistemi daha yavaş çalışır, hazımsızlık gibi durumlar olabilir. Anne midesiyle ilgili şikayetleri ortadan kaldırmak için;

  • Porsiyonları küçültmeli ve sık yemek yemelidir.
  • 11 civarında kilo almış olmalıdır.
  • Yemeği dik pozisyonda yemeli, yemek bittikten sonra da dik pozisyonda kalmalıdır.
  • Vücudun sindirmekte zorlanacağı kızarmış ve yağlı yiyeceklerden, meyve sularından ve baharatlı yemeklerden uzak durmalıdır.

28 Haftalık Hamilelik Döneminde Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bu dönemde bebeğin düz olan beyninde çukurlar ve oluklar oluşmaya başlar. Beyin dokusunda artış olur. Yağ birikmesiyle birlikte bebek şişmanlar. Kaşları ve kirpikleri oluşan bebek gözlerini kırpmaya başlar. Ayrıca bebek; öksürmeye, emmeye, hıçkırmaya ve nefes almaya başlar. Bebeğin uyku düzeni oluşmuştur, en fazla 30 dakika kadar uyur. Anne adayı, pozisyonuna göre bebeğin hareketlerini hisseder ve bu hareketleri günde iki defa kontrol etmelidir.

Anne Nasıl Beslenmelidir?

Beslenme, anne adayı için hamileliğin her döneminde önemlidir. hamileliğin 28. haftasında anne adayı, doktoru ile iletişim içinde olmalıdır. Anne bir gün içinde kararında olmak üzere koyu yeşil, koyu sarı meyve ve sebzeler tüketmelidir. C vitamini içeren sebze ve meyveler annenin vücut direncini artırır. Hamurlu gıdalar, mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri, hem bebek hem de anne için oldukça önemlidir. bunun dışında kırmızı et, yumurta ve balık gibi protein içerikli yiyecekler de tüketmelidir.

28 Haftalık Gebelikte Annenin Şikayetleri

  1. haftada annenin bazı şikayetleri olabilir. Bebeğin ağırlaşmasına bağlı olarak kasık ve bel ağrısı, nefes darlığı ve mide yanması ile hemoroit söz konusu olabilir. Bazı kadınlarda vajinal kanamalar gerçekleşir. Bu da plasenta ile ilgili bir sorunun işareti olabilir. Eğer plasenta ile ilgili olumsuz bir durum söz konusuysa hekime başvurmak gerekir. Kanama, durup tekrar başlayabilir. Kanamanın yanında ağrı ve rahatsızlık da varsa doktor müdahalesini gerektiren bir durum vardır. Sindirim sistemindeki sorunların yanı sıra mide bulantısı sona erebilir. Ancak bazı vakalarda mide bulantısının devam ettiği görülür. Mide bulantısının önüne geçmek için bol miktarda su içilmeli, zencefil tüketilmeli ve ön önemlisi aşırıya kaçmamak şartıyla sabah kahvaltısı yapılmalıdır. Anne adayı nefes darlığı yaşıyorsa nefes egzersizleri yapmalı, kendisini yoracak aktivitelerden uzak durmalıdır.
Tags: , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü