Hamilelik
0

29 Haftalık Gebelik

29 haftalık gebelik

29 haftalık gebelik döneminde bebek, 7 aylıktır ve gelişimini tamamlamaya başlamıştır. Doğum anındaki boyuna yaklaşan bebeğin boyu hemen hemen 40 cm, ağırlığı ise 1,1 kilogramdır.

Bebeğiniz 29. haftada nefes alabilen bebeğin ciğeri tam anlamıyla gelişmemiştir. Anne adayı, bebeğinin karnındaki hareketleri belli bir düzen içinde sürmektedir. Anne tarafından fark edilen ve takip edilen ritm, eğer düzenin dışına çıkarsa bu durum hekimle paylaşılmalıdır. Bebek, 29 haftalık gebelik ile birlikte daha hızlı büyümeye başlayacaktır. Beyin fonksiyonları artık solunum ve vücut ısısını kontrol edebilecek düzeydedir.

29 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bu dönemde annede de birtakım değişiklikler meydana gelir. Hızla büyüyen karın bölgesi vücuttaki en önemli değişikliktir. Eklem yerlerinde ağrı, mide ekşimesi, tuvalet ihtiyacındaki sıklık anne adayının rahat uyumasını engeller. Bu durumla karşılaşan anneler, sol taraflarına yatmalıdır. Böylece kan dolaşımı, sindirim sistemi, ciğer ve böbrek fonksiyonları rahatlar. Eğer isterseniz bacaklarınızın arasına, kalçanıza ya da belinize birkaç tane yastıkla destekte bulunabilirsiniz.  Sırtüstü uyumayı sevenler, sol taraflarını bir yastığın yardımıyla kaldırabilir. Böylece kan basıncı artacaktır.

Sıkıntılar Karşısında Neler Yapmalı?

Anne adayı, yaşadığı sıkıntılar karşısında farklı uygulamalar ile kendini rahatlatabilir. İşte birkaç öneri:

 • Tuvalet ihtiyacı, uykunuzu bölmenize neden olabilir. Bunun için tüketmeniz gereken günde 2 litre suyu günün daha erken saatlerinde, yani uyanık olduğunuz vakitlerde içebilirsiniz.
 • Mide ekşimesi ve kabızlık gibi şikayetler, bu dönemde sıkça görülür. Bunun için küçük ve sık öğünlerle yeme ihtiyacınızı gidermelisiniz.
 • Hemoroit de rahatsız edici bir başka sorundur. Bunun için soğuk kompres ve oturma banyosu yapabilirsiniz. Ancak ilaç kullanacak kadar durum kötüyse hekiminizle iletişim kurmalısınız.

Psikolojik Değişiklikler

Hormonal değişiklikler, anne adayının psikolojisini doğrudan etkiler. Anne adayı, olaylar ve durumlar karşısında çok farklı tepkiler verebilir. Bir anda ağlama, gülme ve kızma gibi tepkiler duygusal değişime bağlı olarak gerçekleşir. Baba adayı, bu noktada eşini psikolojik bakımdan desteklemeli, onu anlayışla karşılayarak teskin etmelidir. Eğer baba adayı, eşinin bu tepkilerine karşı olumsuz bir karşılık verirse durum daha da kötüleşir.

29. Haftada Bebeğin Durumu

Hemen hemen 38 cm olan bebeğin akciğerlerindeki alveol ve bronş yapısı gelişmeye devam etmektedir. Bu dönemde erken doğum olsa da bebeğin yaşaması imkan dahilindedir. Çünkü bebek solunum yeteneğine sahiptir.

Anne Adayının Yapması Gerekenler

Gebeliğin 29. haftasında anne adayının dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunlar, hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Anne adayı;

 • Kilosunu kontrol etmeli, özellikle hamur işi türündeki yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmalıdır.
 • Yürürken zorluk çekmemek ve dengeyi sağlamak için düz ve rahat ayakkabılar tercih etmelidir.
 • Yavaş hareketlerle işlerini yapmalıdır.
 • Ciltte meydana gelebilecek problemleri önlemek için nemlendirici sabunlar kullanmalıdır.
 • Ödemler olabilir, bu yüzden takı takmayarak kendini rahat hissedebilir.
 • Hekimin önerisine göre demir takviyesi almalıdır.
 • Sigara ve alkol hem bebeğe hem de kendisine zarar verebilir. Bu yüzden sigara ve alkolden uzak durmalıdır.
 • Küçük egzersizler yapmalı, eşiyle vakit geçirmeli, farklı dış aktivitelerle zamanı güzel bir biçimde değerlendirmelidir.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü