Yenidoğan Bakımı
0

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 aylık bebek gelişimi

3 aylık bebek gelişimi de diğer iki ay kadar heyecan verici değişiklikler ve büyüme süreçleri içerir. Her geçen gün kendinin farkına varan bebek, bu dönemde farkındalığının daha da geliştiğine şahit olduğu bir keşif durumuyla karşı karşıyadır.

3 Aylık Bebek Hareketleri

Örneğin bebeğinizin ilk birkaç ayda sergilediği şaşkınlık refleksi gibi bir doğuştan refleks bu döneme girildiğinde artık gözlenemiyor olmalıdır. Ayrıca artık bebeğin, boyun kaslarını kontrol edebilecek hâle geldiği ve başını tutmada daha güçlü hareketler sergileyebildiği de bu döneme dair diğer önemli gelişmelerdir.

Bebeğinizi dik bir konumda tuttuğunuzda başının kontrolsüz bir biçimde oynamadığını fark edebilirsiniz.

Ve bununla beraber 3 aylık bebekler, yüzüstü yatarken başlarını, ve kollarından destek alarak da göğüslerini hareket ettirebilecek yeterli vücut gücüne sahip olmaya başlarlar. Bacakların kullanıldığı tekmeleme ve diğer bazı hareketler için de yeterli güce sahip hâle geldikleri gözlenebilir.

Bebeği en iyi gözlemlemesi gereken kişiler ebeveynleridir. Dolayısıyla 3 aylık bebek gelişimi skalası, el ve göz koordinasyonunun erken dönem gelişiminin yer alacağı bir dönemi de içerir.

Bebeğinizin elleri ve kolları açılıp kapanabilir, koordineli bir biçimde bir araya gelebilir. Bebek yine bu dönemde asılı oyuncaklara uzanabilir, bir oyuncağı tutabilir ve tuttuğu bir oyuncağı ağzına götürebilir hâldedir.

Bebekte Duyu Gelişimi

3 aylık bebeğinizin dünyası ve dolayısıyla da vizyonu genişliyor. Bu dönemdeki bebekler başlarını herhangi bir ses kaynağına çevirebilir ve ebeveynlerinin seslerine karşı kayıtsız kalamayıp gülümseyebilirler. Ve her tür müziği dinlemeyi severler.

Ve bununla birlikte bebeğiniz hâlâ parlak görünümlü ve yüksek karşıtlık içeren renklerdeki oyuncaklara dikkat kesilmeyi tercih ederler. Çünkü keskin kontrastlardaki nesnelerin görülmesi daha kolaydır ve bu dönemde bebek hâlâ görsel açıdan gelişmişliği çerçevesinde bu özellikteki nesneleri tercih etmek durumundadır.

Ve yüz ifadeleri… Mimikler kesinlikle 3 aylık bebekler tarafından oldukça dikkat çekici bir olgudur. Bebeğinizle göz göze gelin. Gözlerinizin içine bakabildiğini fark edeceksiniz. Bu bakımdan ayna hâlâ bebeğinizin mimiklere karşı kayıtsız kalamayışlarını besler.

3 aylık bebek gelişimi için neler yapılmalı?

  • Uzmanların ebeveynlik konusundaki önerilerini dikkatle dinleyin fakat içgüdülerinizi de es geçmeyin. İçgüdülerinize güveniniz sizin sorumluluk alma mekanizmalarınıza katkıda bulunacaktır. Örneğin bebeğinizin ağlamasına izin vermek (Ferber Yöntemi) işe yarar sonuçlar vermediyse ve ebeveyn olarak sizin düşüncelerinize aykırıysa bunu yapmaktan vazgeçebilirsiniz.
  • Bebeğinize katı yiyecekler başlamanın gece uykusu için yararlı olabileceğini herhangi bir aile üyesinden ya da diğer tanıdıklarınızdan duymuş olabilirsiniz. Ama şu da bir gerçektir ki bebeğinize katı yiyecekler verebilmek için en az bir ay daha beklemelisiniz.
  • Amerikan Pediatri Akademisi bebeklerin 4 ila 6 aylık olana kadar anne sütü dışında herhangi bir şey tüketmelerini önermemektedir.
Tags: , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü