Hamilelik
0

30 Haftalık Gebelik

30 haftalık gebelik

30 haftalık gebelik, bebeğin beyin ilerlemesinin olağanüstü bir şekilde geliştiği dönemdir. Beyin karmaşık bir görüntüye sahiptir ve kıvrımlıdır. Bu dönemde bebeğin kalsiyum ihtiyacı, annenin içtiği sütle karşılanır. Gebeliğin 30. haftasında bebeğin görme kabiliyeti çok iyi bir durumda değildir. Zaten bu da bebeğin doğduğunda gözlerini kısmasından anlaşılmaktadır ve göz gelişimi 2 yaşına kadar sürecektir.

Bebek gelişimi için oldukça önemli olan 30. haftada, demir bakımından zengin meyve ve sebzeleri yendiğinde bebeğinizin demir rezervini çoğalır. Bebeğin boyu hemen hemen 40 cm, kilosu ise 1 kilo 300 gramdır. Amniyotik sıvı bebeği çevreler. Bebeğinizin hareket etmesini istiyorsanız öksürmeniz, esnemeniz ya da başka bir hareket yapmanız gerekmektedir. 30 haftalık gebelik süresince bebeğiniz, her an büyür ve buna göre her an karnınızda genişleme olur.

30. Haftalık Gebelikte Oluşan Vücut Değişiklikleri

Kadınlar, hamileliğin 30. haftasında 9 kilo almış olmalıdır. Sonraki 10 haftalık dönemdeyse hemen hemen 4-6 kilo civarında alabilirsiniz. Bu dönemde beslenmeniz oldukça önemlidir, bu yüzden bir yandan beslenirken bir yandan da küçük egzersizler yapmalısınız.

Hamilelikte Mide Yanması

Hamileliğin 30. haftasında mide yanmaları başlar. Bedeninizde bazı kasların gevşemesine neden olan hamilelik hormonları salgılanır ve pelvik kaslarınız gevşemeye başlar. Yemek borusunu midede ayıran kaslar bu durumdan etkilenebilir, bundan dolayı midenizin yandığını ve yemeklerin boğazınıza doğru ilerlediğini zannedebilirsiniz.

Rahminizin Büyümesinin Oluşturduğu Etkiler

Ağırlık merkeziniz, hem ağır olduğunuz için hem de karnınız büyüdüğü için değişir. Eklemleriniz ve bağlarınız gevşer, bütün bu değişiklikler de denge durumuna etkide bulunur. Bağlarda meydana gelen değişiklikler, ayaklarınızın büyümesine yol açabilir. Bunun dışında rahminizin genişlemesi makatta oluşan baskıyı artırır, kas kontrolü zayıfladığı için istemsiz bir şekilde gaz kaçırabilirsiniz. Bu dönemde bol bol su içmek gerekir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi, hamileliğin normal belirtilerinden biridir. Başınız döndüğünde uzanmalı ve ayağınızı yukarı kaldırmalısınız.

Diş Eti Kanamaları

Diş etlerinde şişme, iltihaplanma ve kanama olabilir, bundan dolayı dişlerinizin bakımını günlük olarak yapmalısınız.

Hamilelik çatlakları

Bedenin genişlemesine bağlı olarak cildinizde pembe renkli çatlaklar olabilir. Herhangi bir krem kullanarak bu çatlakları ortadan kaldırmanız imkansız. Bunun için yapmanız gereken çatlakları Hindistan cevizi ya da kakao yağı ile nemlendirmektir.

Ayaklarda ve Bileklerde Oluşan Şişkinlik

Hamilelikte şişkinlik, kadınların çokça şikayet ettiği konulardan biridir. Rahat ayakkabı ve terlik giyerek şişkinliğin sizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz. Hafif tonda yapılan ayak masajı, ılık suda ayağı dinlendirme, ayaklarınızı rahatlatan aromaterapik yağlar şikayetlerinizi azaltabilir.

Yorgunluk Belirtileri

Bedeniniz büyüdüğü, bebeğin ağırlığı arttığı ve vücut fonksiyonlarınız hamile olmadan önceki halinde olmadığı için yorgunluk yaşayabilirsiniz. Yorgun olduğunuzda kendinizi iyi hissedene kadar dinlenmeniz gerekir.

Bütün Bunlar İçin Neler Yapılmalıdır?

Yukarıdaki belirtiler, doğum sürecinde oldukça normal şeylerdir ancak bazı hususlara dikkat ederek bu şikayetleri azaltabilirsiniz:

  • Kısa mesafeli yürüyüşler yapmalısınız.
  • Gebelik egzersizleri şikayetlerinizi azaltacaktır.
  • Psikolojik destek alarak zihinsel olarak rahatlayabilirsiniz.
  • Bol miktarda sıvı gıda tüketin.
  • Geceleri sol tarafa yatmaya çalışın. Bunun için destekleyici yastık kullanabilirsiniz.
  • Kilo alımını kontrol altında tutmak için tuzlu gıdalardan uzak durun. Böylece ödem ve şişkinlik olmaz.
  • Dinlenirken ayaklarınızı uzatmalısınız.
Psikolojik Durum

Vücudunuzda yaşadığınız değişimler, hormon değişiklikleri duygusal ve psikolojik durumunuza etkide bulunur. Bilmelisiniz ki bunlar oldukça normal şeylerdir. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz, ancak yakınlarınızla ve doğum yapmış kişilerle de durumu paylaşarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Meydana gelen bütün bu değişikliklerin doğumdan sonra ortadan kalacağınız bilmeniz gerekir.

Tags: ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü