Hamilelik
0

31 Haftalık Gebelik

31 haftalık gebelik

31 haftalık gebelik, bebeğinizin ağırlığı artar, yaklaşık 41 cm ve 1,50 (1,70) kilo ağırlığındadır. Bebeğin cildindeki yağ tabasındaki değişim devam eder. Bacağı ve kolları hızla büyüyen bebek başını oynatabilmektedir. Tekme atmaya devam eden bebek, annenin uyku problemleri yaşamasına neden olmaktadır.

Bu dönemde rahimdeki amniyotik sıvı miktarı artar ve bebek bu sıvıyı yutmaya devam eder. Çektiği sıvıyı da idrar olarak atar. Göz pigmentleri gelişen bebeğin göz renkleri henüz oluşmamıştır. Bebek hızla kilo aldığı için sizin kendinizi yorgun ve nefessiz hissetmenize neden olur. Demir eksikliğine ve nefessiz kalmak, anemi belirtisi olabilir. Bunun için de diyetinize demir kaynağı olabilecek ek besinler ve yan ürünler eklemelisiniz. İlk sütlerin geldiği 31 haftalık gebelik döneminde emzirme pedi ve daha büyük ölçüde bir sutyen kullanabilirsiniz.

31 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Rahim kaslarının gerginleşmesinin yanı sıra yaklaşık 30 saniye süren kasılmalar da oluşur. Bunlar ağrı hissetmenize neden olmaz ancak erken doğum belirtisi olabilir. Anne adayı, kasılmaların düzenli olması durumunda hekime başvurmalıdır. Ölçüsü saatte 4 kasılmadır. 4 ve daha fazla kasılma varsa hekimle iletişime geçmek gerekir.

Bunların dışında annede şu değişiklikler olabilir:

 • Nefes darlığı
 • Tırnak kırılması
 • Braxton Hicks kasılmaları
 • Göğüs akıntıları
 • Sıkça idrara çıkma
 • Sırt ağrıları
 • Uyurken zorlanma

Gebelik Çatlağı

 1. hafta gebelik döneminde anne karnında, gerilmelere bağlı olarak çatlaklar meydana gelebilir. Bunun için herhangi bir krem kullanmak yerine rahatlatıcı yağlarla çatlaklara masaj yapılabilir.

Anne Adayının Kilosu

Anne adayı, tek gebelikte 9 ile 13 arası, ikiz gebelikte ise 13 ile 19 arası kilo alabilir. Anne adayı, kilo durumunu kontrol etmeli, 13 kilodan fazla almamaya çalışmalıdır. Bu dönemde rahim, 31 cm civarındadır.

Yorgunluk Belirtisi

Anne adayının kendisini yormaması gerekir. Ev işleri yaparken yorulup da soluksuz kalırsa dinlenmeli ve akciğerlerinin açılmasına izin vermelidir. Omuzlarını geriye doğru itmek suretiyle bunu sağlayabilir.

Demir Eksikliği

Gebelik ilerledikçe annenin demir rezervlerinde azalma olacaktır, bunun için de içerisinde demir bulunan gıdaların yanı sıra B ve C vitaminine sahip gıdalar tüketmekte fayda vardır.

Psikolojik Durum

Anne adayının psikolojisi iyi olmalı, bunun için de stresten uzak durmalıdır. Çünkü annenin içinde bulunduğu durumdan bebek doğrudan etkilenebilir. Bu noktada erkeğe çok fazla iş düşmektedir. Eşinin strese ve olumsuz durumlara maruz kalmaktan uzak tutmalıdır.

Bebekte Yaşanan Değişikliler

Bebek bu dönemde 1,5-1,7 kg ağırlığında olabilir. Bebek 40 cm uzunluğundadır. Bebek, bu dönemde zihni gelişimine etkide bulunan REM uygusuna yatar. Bunun dışında bebekte şu değişiklikler olur:

 • Bebeğin üreme organları tamamlanacaktır. Erkek bebeklerde testis, kasıklara ve erbezlerinin içine doğru hareket ederken kız bebekler klitoris oluşacaktır.
 • Bu haftadan başlayarak bebeğin sinir ve beyin sistemi tamamlanmaya başlayacak, beyin dokusunda meydana gelen kalınlaşma ile beyin kanaması riski azalacaktır.
 • Bebeğin 5 duyusu çalışmaya başlayacaktır.
 • Ciğerler henüz tamamlanmamıştır, erken doğum söz konusu olursa bebek küvezde kalabilir.
 • Bebeğin hareketleri, alanın daralmasından dolayı daha da azalacaktır. Bundan dolayı bebeğin hareketlerini rahatça takip edebilirsiniz.
Anne Adayı Bu Dönemde Neler Yapmalıdır?
 1. haftada hekim kontrolleri daha sık yapılmalıdır. Çünkü erken doğum riski söz konusu olabilir. Anne şişliklerden dolayı rahat giysileri tercih etmelidir. Yüzük, bilezik ve saat gibi aksesuarlar rahatsızlık verebilir. Mümkünse vücudun rahatlığı için doğum sonuçlanana kadar aksesuar kullanılmamalıdır. Anne adayı, yan yatmalıdır, böylece kendini daha rahat hissedecektir. Hipertansiyon kontrollerinin yapılması da alınacak önlemler arasındadır.
Tags: , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü