Hamilelik
0

32 Haftalık Gebelik

32 haftalık gebelik

32 haftalık gebelik döneminde bebek, hemen hemen 1 kilo 700 gramdır. Giderek büyüyen bebek, rahimde büyük bir yer kaplar. Anne adayı, her hafta 500 gram alır ve bu kilonun yarısı da bebeğin büyümesini sağlar. Bebeğin el ve ayak tırnakları oluşmuştur, saçı vardır; cildi ise doğum sonrasındaki yumuşaklığına ve parlaklığına yakındır. Bebek parmağını emmeye de başlamıştır.

Anne adayının karnı ve göğüsleri giderek büyür ve bundan dolayı anne, eğik pozisyonda yürür. Göğüslerin büyümesi anne adayının geniş sutyen kullanmasını gerektirebilir. Hatta bazı durumlarda sutyen kullanılmasa da olur. Rahim büyüklüğü hemen hemen 32 cm’dir. Anne adayı, bu hafta içinde göğsünün altındaki terlemeye bağlı olarak meydana gelebilecek olan enfeksiyon riskini ılık ya da soğuğa yakın su ile duş alarak çözümleyebilir. İsterse böyle bir durum olursa pudra da kullanabilir. 32 haftalık gebelik döneminde çok sık bir şekilde yorulan anne adayı kendini dinlendirmeli, yorgunluk verici aktivitelerden uzak durmalıdır.

32 Haftalık Gebelik Döneminde Annede Oluşan Değişiklikler

32 haftalık gebelikte anne adayının 11 kilo almış olması lazımdır. Mümkün olduğunda düzenli beslenerek daha fazla kilo almamalısınız, çünkü doğum esnasında alınan kilolardan kurtulmak zor olabilir. Düzenli beslenmenin yanı sıra egzersiz yaparak da kilonuzu koruyabilirsiniz. Kilo artış hızına bağlı olarak doktorunuzla ya da beslenme uzmanı ile de iletişime geçebilirsiniz.

Braxton Hicks Kasılmaları

32. haftada vücut, doğum hazırlığı için kasları gevşetir. “Braxton Hicks kasılmaları” adı verilen kasılmalar meydana gelir. Buna göre rahmin periyodik olarak toplanması ya da sertleşmesi bu kasılmaların belirtileridir. Braxton Hicks kasılmaları, gerçek doğum kasılmaları değildir. pozisyon değişiminde kasılmaların şiddeti azalır. Bu durumda yapılacak olan şey, kasılma başladığında konum değiştirmektir.

32 Haftalık Gebelik Döneminde Rahatsızlıklar

Bu dönemde vücutta kan basıncı artar. Bunun sebebi bebeğin ve annenin vücudunun ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Kan basıncı % 40-50 dolayındadır. Rahim diyaframa doğru baskı yapar ve karın bölgesinde sıkışma meydana gelir. Bu durumda anne adayının midesinde yanma (reflü) olabilir. Ayrıca nefes darlığı da yaşanabilen sorunlar arasındadır. Az yemek ve destek veren yastıkla uyumak, rahatsızlıkları azaltır. Bütün bu değişikliklerin dışında;

  • Sırt ağrıları olabilir. Erken gebelik işareti olabileceği için sırt ağrısı yaşandığında hekime başvurmak gerekir.
  • Sırt ağrısı erken doğum riskinden kaynaklanmıyorsa hormonal değişiklikler yaşıyor olabilirsiniz.
  • Rahim büyümesi, ağırlık merkezinin değişmesine yol açar. Karın kasları gerilip zayıflamıştır.
  • Ağırlık merkezinin değişmesinden dolayı vücut şekliniz değişebilir. Bunun için tüm etkinlikleri dinlenerek yapmalısınız.
  • Bebek, farklı sinyaller yollayabilir. Anne adayının buna dikkat etmesi lazımdır. Vücudun dinlenme, su içme ve tuvalet gibi şeylere ihtiyaç hissedebilir. Bunların hemen karşılanması lazımdır.

Gaz Sorunu ve Metabolizma

Mide ve bağırsakta biriken gazlar şişkinlik oluşturur. Gaz sorununu çözmek için daha az ve sık yemelisiniz. Günde 6 öğün idealdir, ancak küçük porsiyonlar olmak şartıyla! Metabolizmanız da öncekine göre daha yavaş çalışır. Şişkinliğin ve gazın nedenlerinden biri de budur. Bunun için beslenmenize en üst düzeyde dikkat etmelisiniz.

Bitkinlik Hissi

Kan şekerindeki düşüklüğe bağlı olarak bitkinlik hissedebilirsiniz. Bunun için yanınızda protein ve karbonhidrat oranı yüksek olan besinler bulundurun ve başınız döndüğünde bunlardan yiyin. Ayrıca bu sorunu, birtakım kuruyemişler de (fıstık, kuru meyve, taze meyve, fındık) çözebilir.

Hemoroid

Bu dönemde hemoroit sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için çok oturmamanız lazımdır çünkü oturduğunuzda ağrıların şiddeti artabilir. Buz torbası, hamamelis ve sıcak duş hemoroit şikâyetlerini azaltır. Sıvı tüketmeniz bu sorunun azalmasını sağlar.

Tags: , , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü