Hamilelik
0

33 Haftalık Gebelik

33 haftalık gebelik

33 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz 1,85 kilo ağırlığında, 44 cm boyundadır. Gelişim açısından bir hayli ilerleyen bebek, bazı vücut fonksiyonlarına sahip olmuştur. Duyabilir, hissedebilir ve görebilir. Bebek, bu dönemde ışığı algılama kapasitesine sahiptir ve gözbebekleri ışığa maruz kalınca büyüyüp küçülür. Ayrıca bağışıklık sistemi de güçlenmeye başlamış, cildi biraz daha kalınlaşmış, kemikleri sertleşmiştir. Kafatası kemikleri henüz kaynamamıştır, bu durum bebeğin doğum kanalına kolayca girebilmesini sağlar.

Hamileliğinin son dönemlerine yaklaşan anne adayının psikolojisi bu dönemde oldukça önemlidir. Onun psikolojisine göre bebekte değişiklikler görülebilir. Bu bakımdan anne adayı, mümkün olduğu kadar stresli ortam ve olaylarla yüz yüze gelmemelidir. Bebeğin beyninde oluşan nöronlar çevresini ve rahim içi yaşantısını öğrenmesini sağlar. Bebeğiniz, bu dönemde yeni doğan bir bebek gibi uyuyarak zamanını geçirir. REM uykusu olarak adlandırılan bu uyku esnasında bebek rüya görür, gözlerini kısar ve açar. 33 haftalık gebelik dönemi, anne ve bebek için oldukça önemlidir.

33 Haftalık Gebelikte Anne Meydana Gelen Değişiklikler

Gebeliğin 33. haftasında anne ve bebekte bazı değişiklikler meydana gelmeye başlar. En önemli değişiklik, bebeğinizin doğum pozisyonunu almasıdır. Eğer bebeğin kafası yukarıya doğruysa doğumun sezaryenle olma ihtimali vardır. Bu dönemde anne adayı hızla kilo alır. Bebeğinizin iri olması ya da çoğul gebelik durumunda karnınızın midenize yaptığı baskıdan dolayı rahatsızlık hissi oluşur ve iştahınız azalır. El ve ayaklarda ödemler oluşur. Bunlar normal belirtilerdir ancak aşağıdaki belirtiler söz konusuysa preeklampsi oluşma riski vardır:

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Işık çakmaları ya da noktacıkları görmek
  • Şişliklerdeki ani artış
  • Karın ağrısı
  • Bulantı ve kusma

Yukarıdaki belirtilerin olması durumunda doktorunuz ile vakit geçirmeden görüşmeli ve gerekli önlemleri almasını sağlamalısınız.

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Giderek büyüyen bebeklerin baş çevresi, önceki haftalara göre daha büyük görünür. Bebek bulanık bir biçimde görebiliyordur ve uyuyup uyumadığını tekme atmak suretiyle gösteriyordur. Bebeğin yağ dokusu kalınlaşmaya devam etmektedir. Doğum pozisyonu alan bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı, en yüksek düzeydedir. Amniyotik sıvının içinde bebeğe ait dokular bulunur ve bu sıvı bebeğin gelişiminde önemli bir paya sahiptir. Sıvı azalabilir, ancak bebek idrarı ile sıvıyı dengeler.

33 Haftalık Gebelikte Sancı

Bu dönemde anne adayının rahmi açılabilir. Rahim açılması, gebeliğin başladığı anlamına gelmiyordur; gebelikten haftalarca önce rahimde açılma olur. Bazı kadınlarda rahim ağzı açılmayabilir. Rahim açılması şiddetli bir ağrıya neden olabilir. Bu ağrı ve sancılar hamileliğin başladığı anlamına gelmiyordur. Bunun bebeğe bir zararı da yoktur. Yalnız bilinmesi gereken bir husus vardır: Eğer ağrının şiddeti ve sıklığı artarsa hekimle görüşmek gerekebilir. Rahim kasılmaları bu dönemin karakteristiğidir. Kramp ve kasılmaların süresi 5 dakikada bir ise hamilelik başlamış demektir.

Kanama Durumları

Vajinal kanamaların söz konusu olması plasentayla ilgili problemlerin olabileceğini düşündürebilir. Yırtılması sırasında plasenta rahmin iç duvarından ayrılmaya başlar. Bu da şiddetli ya da orta şiddetli bir kanama oluşturabilir. Plasentanın erken ayrılması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Buna da Dekolman adı verilir. Buna göre plasenta doğumdan sonra değil de daha erken bir dönemde rahim duvarından ayrılabilir. Ayrılma hafifse tedavi ile anne ve bebek içi herhangi bir tehlike söz konusu olmaz. Ayrılma ciddiyse bebek, oksijensiz ve besinsiz kalabilir. Daha çok hamileliğin ikinci yarısında görülen bu durum için önlem alınmalıdır. Eğer karın ağrısı ile birlikte kanama söz konusuysa hekimle görüşmek gerekir.

Tags: , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü