Yenidoğan Bakımı
0

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 aylık bebek gelişimi

4 aylık bebek gelişimi neredeyse zamanın tamamının oyunla geçtiği bir dönemde gerçekleşir. Bu aylarında bebekler kendilerini gülümsemeler, sinirlenişler ve ağlama yoluyla ifade etmeyi daha da çok severler.

Yukarıda da söylediğimiz gibi 4 aylık bir bebek gelişimi sürecinin hemen hemen tümü oyun oynamakla geçer. Bebeğinizle yerde oturuyorsunuz diyelim. Bebeğiniz muhtemelen yuvarlanma ve emekleme gibi bazı yeni fiziksel aktiviteler sergileyecektir size.

Siz bir spor salonuna üye değil misiniz? Bebeğiniz size spor salonunda hangi egzersizlerin yapıldığını öğretecektir! 😊 Onu kendi küçük motivasyon ve spor hocanızmış gibi kabul edin. Neden onun yaptıklarını tekrarlamayasınız ki?

4 Aylık Bebek Kilo Konusu

Evinizin dört aylık yeni üyesi, bu dönemlerde doğumundaki kilosunun iki katına çıkmış durumdadır. Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenmemesi ya da yeterince kilo alamaması gibi birtakım endişeleriniz mevcutsa bir hekime danışmak içinizi rahatlatmaya ve çözüme hemen ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

4 Aylık Bebek Aktiviteleri

Yetenekleri günden güne daha da gelişen bebeğiniz artık elleri vasıtasıyla diğer aylara nazaran daha fazlasını yapabiliyor durumdadır.

Bebekler bu dönemde kendilerinin en meşhur oyuncaklarından biri olan çıngırağı sallamayı ya da herhangi bir oyuncağı hareket ettirmeyi başarabilirler. Ayrıca pofuduk bir oyuncak hayvanı, saçınızı ve yakınında asılı olan renkli-parlak nesneleri tutabilir. Eğer bütün bu etkinlikler sırasında ağrılı bir an yaşamak istemiyorsanız bebeğinizin tutup çekme olasılığına karşı küpelerinizi ve kolyelerinizi çıkarmış olun. 😊

Bebeğiniz, elinde tuttuğu herhangi bir şeyi muhtemelen hemen ağzına götürecektir. Tat alma duyusu onun kendini keşfetme yollarından biridir. Etrafta onun erişebileceği ve ağzına götürerek nefes borusuna kaçırabileceği küçük nesneleri bulundurmamanız gerekir.

Bunların dışında bebeğinizin kafası artık kontrol dışı hareket etmemelidir. Dört aylık bebekler otururken oldukça iyi bir kafa kontrolüne sahiptirler.

4 Aylık Bebek Gelişimi İçin Püf Noktalar

Bebeğinizi yüzüstü yatırırsanız başını ve göğsünü yukarı kaldırmaya çalışacaktır. Sırtını da hafifçe yukarı çekerek başını ve omuzlarını da yukarıda tutmaya uğraşacaktır. Bütün bunlar kendi başına oturması için gereken kasların gelişimine yardımcı olur.

Boyun kontrolü yeterli ve iyi olduğu sürece, bebeğinizi oturur pozisyonda tutmaya çalışın. Boynunu henüz tam dik tutamıyor ya da vücudu herhangi bir yana doğru düşüyorsa da oturur pozisyon için henüz erken olduğu anlamına gelir. Eğer bu deneme etkinliklerinde huysuzlanmaya başlar ya da dik pozisyonunu kaybetmeye meyillenirse bu egzersizleri başka bir zaman tekrar etmek üzere şimdilik rafa kaldırabilirsiniz. Her şey onun keyfine göre olmalı! 😊

Tags: , , , , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü