5 Aylık Bebek Gelişimi

5 aylık bebek gelişimi

5 aylık bebek gelişimi etrafta dolaşmak ve kendi işini kendisi halletmek için gerçekten sonuç verebilecek birtakım beceriler öğrendiği ve gitgide daha da büyüdüğü bir dönemi içerir.

Geçen dört ay boyunca kendi başına oturmaya çalışan bebeğinize cesaret veriyordunuz ve onu kendi başına oturtabilmek için önayak oluyordunuz. Ancak kendini dik tutamaması durumunda ona müdahale edebilecek kadar yakın duruyordunuz. Bütün bu önlemler 5 aylık bir bebek gelişimi için de geçerlidir. Çabalarınızın karşılığını şu harika iki kelimeyi onun dudaklarından döküldüğünde alacaksınız: anne ve baba!

5 aylık bebek kilosu ne kadar olmalı?

5 aylık bebeklerin boyu ve kilosu hakkında neler biliyorsunuz? Muhtemelen ilk bebeğinizse hiçbir şey. 5 aylık bir kız bebek ortalama 6,5 kg, erkek bebek ise ortalama 7,25 kg ağırlığındadır. 5 aylık bir bebeğin ortalama boy uzunluğu da bebek erkekse 65 cm, kız ise de 63,5 cm’dir.

Bütün bunlar 5 aylık bir bebek için elbette kesin olarak belirlenmiş değerler değildir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bebek, büyüdükçe benzer oranlardaki boy ve kilo değerlerinde seyrederek doğal bir süreç izleyebilir. Bebek sağlıklı büyüme oranlarına dâhil bir boy ve kilo değerine sahip olduğu sürece endişeye mahal yok demektir. Çünkü kesin olarak bilinen bir şey olarak her bebek aynı yapıda değildir.

5 Aylık Bebek Hareketleri

 • Farklı renkleri ayırt edebilme yeteneği gelişmiştir. Üstelik artık sadece yüksek kontrastlı renkler değil, pastel ve diğer bazı soluk yapıda renkler de dâhil.
 • Ulaşamayacağı bir oyuncağa uzanmak için çaba gösterebiliyor ve onu alabiliyordur.
 • Herhangi bir sesi duymak için başını rahatlıkla çevirebiliyordur.
 • Söylediklerinizi dinleyebiliyordur ve bir zaman sonra da sizi taklit etmeye başlayabilecektir.
 • Alkış yapmaya başlayabilecek olgunlukta olabilir
 • Herhangi bir şeyi tutabilir ve tutuş esnasında nesneyi tüm parmaklarıyla kavrayabilir.
 • Nesne kalıcılığını oturtmak üzeredir. Bir nesneyi sakladığınızda nesnenin görünmese bile var olduğunu fark etmeye başlamıştır ya da bunu öğrenmeye çok yakındır.
 • 5 aylık bebeğin artık emekleme zamanı da gelmiş olabilir. Bebekler emeklemeye başlamak için genellikle 6 ila 10 aylık bir süreyi tamamlarlar. Ama bazı bebekler için bu süre daha da erken olabilir.

5 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebek artık geçen aylardan daha çeşitli bir beslenme içeriğine sahiptir. Peki 5 aylık bir bebek ne kadar yemeli? Ya da ne sıklıkta yemeli?

Beş aylık bebekler her 3 ila 5 saatte bir emzirilir ve günde yaklaşık üç öğün katı yiyecekler tüketmeye başlayabilirler.

 • Biberonla besleme: Beş aylık bir bebek günde yaklaşık 6 kez biberon yardımıyla ek gıda alabilir.
 • Emzirme:Bebek her 3 ila 4 saatte bir emzirilebilir.
 • Sağma anne sütü:Eğer anne sütü sağılacaksa, bebek için gerekli olan anne sütü miktarı yaklaşık 700 gramdır. Bu, günlük alınması gereken anne sütü miktarıdır.
 • Katı yiyecekler:Doktor önerisiyle 5 aylık bir bebeğin artık katı gıda ile beslenebileceğine karar verilmişse yine de ebeveynlerin bebek için temkinli davranmaları en iyisidir.

Öğünü az bir miktarla başlatmanız isabetli bir karar olacaktır. Bir öğünde yaklaşık 30 grama denk gelen bir katı gıda ile başlayabilirsiniz. Katı gıda öğünü günde üçü ve 90 gramı geçmemelidir.

Örneğin 5 aylık bir bebeğin tüketebileceği meyve, sebze ya da diğer ek gıdalar bebeğin yeme alışkanlığına bağlıdır. Bebeğin katı gıda tüketmeyi istiyor olması ona sürekli ve bol miktarda katı gıda verebileceğiniz anlamına gelmez.

Tags: , , , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü