6 Aylık Bebek Gelişimi

6 aylık bebek gelişimi

6 aylık bebek gelişimi dünya üzerindeki ilk yılını yarılamış olan bebeğin kendisini bekleyen farklı yeteneklerle tanışmak üzere olduğu süreçlerden biridir.

6 aylık bebek gelişimi ile ilgili ilk söylenebilecek olan şey annesinin dışında biri tarafından kucağa alınan bebeğin yaşadığı huysuzlanmalardır. Bu durum bir yetişkinin tanımadığı insanlara karşı mesafe koyma arzusuna benzetilebilir.

Bunların dışında beslenme açısından da bu ay, bebeğin yeni lezzetlerle tanışma ayı olarak tanımlanabilir. Yeni tatları sevip sevmediğine karar verme aşamasında olan bebek beslenme alışkanlığındaki değişikliği de algılayabilecek hâle yavaş yavaş gelmektedir.

6 Aylık Bebek Kilo ve Boy

6 aylık bebek kilo ve boy bakımından ortalama ne kadarlık boyutlardadır? 6. ayda ortalama ağırlık erkek bebeklerde 7,9 kg, kız bebeklerde 7,3 kg’dır.

6 aylık bebek boyu ise kızlarda ortalama 65,7 cm iken, erkeklerde 67,6 cm’dir.

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin de birbirinden farklı vücut tipleri ve metabolizmaları vardır. Dolayısıyla boyu ya da kilosunun ortalamanın biraz altında ya da üstünde bir değerde olması bebeğinizin sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Büyüme oranları, tek başına boy ve kilo değerinden daha belirleyici olabilmektedir.

6 Aylık Bebek Hareketleri

6 aylık bebek neler yapabilir? Gelişiminin 6. ayındaki bebeklerin motor ve duyu becerilerine dair ayrıntılar şöyledir:

 • Bebeğin derinlik algısı gelişim hâlindedir. Size odanın dışında olsanız bile bakabilir.
 • Ayrıntıların ilgisini çekmeye, herhangi bir nesneyi ya da başka bir şeyi dikkatle incelemeye başladığı gözlemlenebilir. Oyuncaklarına hayranlıkla ve dikkatle bakıyor olduğunu görmek çok muhtemeldir.
 • 6 aylık bebeklerin çoğu sese hızlı bir şekilde tepki verebilmektedir. Kafalarını hızla sesin kaynağına çevirebilirler.
 • Farklı desenler ve şekiller ilgisini çekmeye başlamıştır. Kendi vücudundaki herhangi bir şey de bu yüzden bebeğin ilgi odağı hâline gelebilir.
 • Bebekler alfabedeki ünlüleri bağırmak için sıkça kullanır. 😊 Ancak artık ünsüz de devrede! Muhtemelen 6. ayda bebek “bababababa…” ya da “mamamama…” gibi aynı heceleri tekrarlayabiliyordur.
 • 6 aylık bebekler oturabilirler fakat biraz yardıma ihtiyaçları olabilir. 😊 Kendi başına oturabileceği günler yakındır!
 • Ve yine altıncı ayda herhangi bir nesneyi bir elinden diğerine verebilme yeteneğini kazanmış olması da muhtemeldir.

6 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

 • Biberonla besleme: 6 aylık bebek ek gıda ile beslenebilir. Genellikle 6 ila 8 günde bir, günlük yaklaşık 170 gram takviye edici gıda alabilir.
 • Emzirme: Emzirme sıklığı hâlâ her 3 veya 4 saatte bir olmalıdır. Ancak bebekten bebeğe bu sıklığın fark edebileceği unutulmamalıdır. Sağlıklı kilo alımı için bu gereklidir.
 • Sağma anne sütü: Eğer anne sütü sağılarak bebeğe verilecekse 6 aylık bir bebek için günlük 700 gram yeterlidir. Bebeğe hangi aralıklarla anne sütü verilecekse 700 gramlık günlük miktarı aşmayacak şekilde öğünler belirlenebilir.
 • Katı yiyecekler: Hemen hemen 6 aylık bebeklerin tümü artık katı yiyecek tüketimine hazırdır. Dolayısıyla 6 aylık bebekte katı gıdaya geçiş anne ve babaların hekim kontrolünde belirlenen öğünlere uyması ile sağlıklı bir şekilde başlayabilir.
Tags: , , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü