7 Aylık Bebek Gelişimi

7 aylık bebek gelişimi

7 aylık bebek gelişimi ile birlikte artık bebeğin emeklemeye hazırlandığı ve bu yüzden evin birçok yerinin bebeğin hareket alanına uygun hâle getirilmesi gerektiği bir dönem başlamış demektir. Bebek eve ilk geldiğinde muhtemelen onun için tehlike yaratabilecek fazla bir şey olmadığı düşünülür çünkü hareket alanı kısıtlıdır. Fakat artık yerinde durmayan ve dünyayı keşfe çıkan bir bebeğin etraftaki tehlikelere karşı korunması için önlemler alınmalıdır.

Bunların dışında 7 aylık bebek gelişimi süresince takılabileceği, çarpabileceği, tırmanabileceği veya sıkışabileceği yerler özenle belirlenmeli ve kesici, delici eşyaların onun yakınında olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğin üzerine düşme ihtimali olan nesneler (TV, kitaplık, vs.) de sabitlenmelidir. Bunların dışında boğulma tehlikesine karşı da boyutça küçük olan şeylerin (madeni para, küpe, vs.) bebeğin erişemeyeceği yerlerde bulunduğundan emin olunmalıdır.

7 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

Son üç ay içerisinde bebeğin yaklaşık 5 cm büyümesinin yanı sıra baş çevresi değeri de ortalama 2,5 cm artmıştır.

7 aylık bebek kilosu kızlarda 7,6 kg, erkeklerde ise için 8,3 kg’dır. Dünya Sağlık Örgütü ortalamalarına göre ise 7 aylık bebeklerin boyu kızlarda 67 cm iken erkeklerde bu 69 cm’dir.

Bütün bunlar 7 aylık bir bebek gelişimi için elbette kesin olarak belirlenmiş değerler değildir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bebek, büyüdükçe benzer oranlardaki boy ve kilo değerlerinde seyrederek doğal bir süreç izleyebilir. Bebek sağlıklı büyüme oranlarına dâhil bir boy ve kilo değerine sahip olduğu sürece endişeye mahal yok demektir. Çünkü kesin olarak bilinen bir şey olarak her bebek aynı yapıda değildir.

7 Aylık Bebek Hareketleri

 • Bebeğin mesafe vizyonu iyileşiyor. Ve şimdi her şeyi tam renkli görebiliyor.
 • Bebeğin beyninin ses işleme ile ilgili bölümleri geliştirilmiştir, bu da bebeğin bir dizi sesi tamamen işleyebileceği ve anlayabileceği anlamına gelir.
 • Sesinizi dinliyordu ve seslenirken sesinizin düzenini ve tonlarını kopyalamaya çalışabilir. Çok konuşkan!
 • 7 aylık bir çocuğun ne yapması gerekir? Unutmayın, tüm bebekler kendi hızlarında gelişir, ancak bu ay bebeğinizle neler olabileceğine göz atmaktır.
 • Bebek yardım almadan tek başına oturabilir! Yine de dik durması için ellerini yerde tutması gerekebilir. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, bu beceriyi geliştirmeye devam edecek.
 • Elini iyi ayarlamak için çalışmaya başladı. Şimdi, bebek muhtemelen tüm eliyle bir şeyler alır, ancak yakında işaretçi parmağı ve parmağıyla bir şeyler alacağı “kıskaç” üzerinde çalışmaya başlayacaktır.
 • Onu dik tuttuğunuzda bacaklarına ağırlık yükler. Gevezelik yapıyor ve sesleri taklit ediyor. Dikkatinizi çekmek için ne yapılması gerektiğini biliyor.

7 Aylık Bebek Ne Yemeli?

7 aylık bebek katı gıda yiyebilir ancak ana menüde hâlâ anne sütü ve/veya takviye mama olmalıdır.

 • Biberonla besleme: 7 aylık bir bebek günde 4 ila 6 kez yaklaşık 250 gramlık takviye mama yiyebilir.
 • Emzirme: 7. ayda da bebek, diğer iki ayda olduğu gibi 3 ya da 4 saatte bir emzirilmelidir.
 • Pompalama: Eğer anne sütü sağılacaksa, bebek için gerekli olan anne sütü miktarı bu ayda da yine yaklaşık 700 gramdır. Bu, günlük alınması gereken anne sütü miktarıdır.
 • Katı yiyecek: 7 aylık bir bebeğin her gün üç öğün katı gıda alabileceği unutulmamalıdır. Her bebek için farklı olabilecek öğün miktarları hekim kontrolünde belirlenmelidir.

7 Aylık Bebek Uykusu

7 aylık bir bebeğin uyku düzeni de gelişimi için oldukça önemlidir. Peki 7 aylık bebek ne kadar uyur?

7 aylık bebekler günde yaklaşık 14 ila 15 saat arasında uyurlar. Bunların 6 ila 11’i gece uykusudur. Bazı bebekler ise farklı olarak sadece gece uyurlar ve sadece çişleri geldiğinde uyanırlar.

Tags: , , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü