8 Aylık Bebek Gelişimi

8 aylık bebek gelişimi

8 aylık bebek gelişimi sırasında oldukça gözlemci bir hâldedir ve çevresinden ve olup bitenlerden oldukça sık haberdar olur. Bunların dışında bebek artık daha bireysel bir yapıda olmaya başlayacaktır ve bu yeteneğini de büyük ölçüde anne ve baba çabasıyla kazanması mümkündür.

Artık anneden ayrılmaya başlaması gereken bebek kucakta olmadığında bu duruma huysuzlanırsa elden geldiğince soğukkanlı bir şekilde davranılması gerekir. Bu huysuzluk bir an olsun ayrı kalamadığı annesine karşı bir özlem tepkisidir ve ayrılma kaygısını yaşama şeklidir. Bu da ebeveyn ve çocuk arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

Ayrılma kaygısı yüzünden gerçekleşen huysuzlanmalar da zamanla yerini sakinliğe bırakacak ve 8 aylık bebek gelişimi sürecinde önemli bir yetiyi bebeğe kazandıracaktır: bireysellik.

8 Aylık Bebek Boy Kilo

Geride kalan 7 ay içinde bebeğin en hareketli olmaya başladığı aylardan biri de 8. aydır. Peki bebek bu hareketliliği nasıl bir vücut yapısıyla gerçekleştirir?

8 aylık bir bebeğin ortalama kilosu kızlarda 7,9 kg iken, erkekler ortalama 8,6 kg’dır.

8 aylık bir bebekte boy ortalaması ise Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kızlarda 69 cm iken, erkeklerde 70 cm’dir.

8 aylık bebek boy kilo

8 aylık bebek boy kilo

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin de birbirinden farklı vücut tipleri ve metabolizmaları vardır. Dolayısıyla boyu ya da kilosunun ortalamanın biraz altında ya da üstünde bir değerde olması bebeğinizin sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Büyüme oranları, tek başına boy ve kilo değerinden daha belirleyici olabilmektedir.

8 Aylık Bebek Hareketleri

8 aylık bebek neler yapar? Bu dönemde bebek aktivitelerinin bazı yapıtaşlarından şöyle bahsetmek mümkün:

 • Bebekler hâlâ etrafta olup biteni çok yakından takip ediyordur. Meraklı bakışlarıyla hareket eden şeyleri takip edebiliyordur.
 • Mesafe ve derinlik algısı daha da gelişmiştir ve bu sayede nesnelere ulaşmayı ve onları tutmayı daha kolay gerçekleştirebilir.
 •  Şekiller 8 aylık bebek gelişimi sürecinde daha da etkileyici hâle gelmiştir. Farklı şekiller keşfetmek bu dönemde bebek için çok merak uyandırıcı olabilir.
 • Artık herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan tek başına dik oturabilir. Fakat etrafa kayıtsız kalamadığı için herhangi bir şeye odaklanması onun dengesini bozabilir, bu yüzden yine de temkinli olmakta fayda vardır.
 • Emekleme hazırlığı iyiden iyiye başlamıştır. Bebeğin sürekli hareket hâlinde olduğu bu ayda da rahatlıkla gözlemlenebilir.
 • Bazı bebekler emekleme aşamasını atlayarak doğrudan yürümeye başlayabilirler. Bu, bebeklere göre değişiklik gösteren bir durumdur. 8 aylık bir bebek henüz emeklemeye başlamadıysa bile hâlâ normal gelişim süreci içinde olduğunu unutmamak gerekir. Bebeklerde emeklemeye başlama 10. ayı da bekleyebilir.

8 Aylık Bebek Yemekleri

8 aylık bir bebek artık iyiden iyiye katı yiyecekler yemeye başlamıştır. Fakat bu ek gıda ve anne sütü almayacağı anlamına gelmez. 8 aylık bir bebekte sıvılar hâlâ öğünlerin önemli bir bölümünü oluşturur.

8 aylık bebek kaç kalori almalı?” sorusu da bu dönemde oldukça merak edilir. 8 aylık bebek günde 750 ila 900 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu miktarın 400 ila 500 kalorilik kısmı anne sütü veya ek gıda oluşturmalıdır.

Bir öğün önce emzirme ile başlamalı, daha sonra ek gıda takviyesi ile ve sonra da sağlıklı bir yağ, karbonhidrat ve protein dengesi ile geçirilmelidir.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesi hakkında beslenme metot ve içeriklerine ilişkin kategorizasyon yapmak çok doğru olacaktır:

 • Biberonla besleme: 8 aylık bir bebek gün içinde yaklaşık 700 gramlık mama tüketmelidir.
 • Emzirme: 8 aylık bebek emzirme sıklığı tıpkı geçen ayda olduğu gibi hâlâ günde 3 ila 4 saatte bir olmalıdır.
 • Pompalama: 8 aylık bebek ne kadar anne sütü almalı? Anne sütü sağılarak da verilebilir. 8 aylık bir bebeğin günde yaklaşık olarak 710 gramlık anne sütüne ihtiyacı vardır. Örneğin, bebek günde yaklaşık 7 öğün anne sütü ile besliyorsanız her öğünde vereceğiniz miktar 100’er gram olacaktır.

8 Aylık Bebek Çorba Tarifleri

İşte 8 aylık bebekler için leziz bir çorba tarifi:

Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası iyi bir protein, B vitamini, magnezyum, demir ve çinko kaynağıdır.

Malzemeler:

  • 1 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı kırmızı mercimek
  • 1 tutam zerdeçal

Tarif:

  • Mercimekleri yarım bardak su ile içine bir tutam zerdeçal ekleyerek iyice pişene ve yumuşayana kadar kaynatın.
  • Suyun kalanını da ekleyerek birkaç dakika daha kaynatın ve süzgeçten geçirin.

Katı yiyecekler: 8 aylık bir bebek günde üç öğün olarak iki ayrı katı gıda tüketebilir. Ancak bebeğin koruyucu madde içermeyen gıdalar tüketmesine özen gösterilmelidir.

 • Öğütülmüş meyve ve sebzeler: elma, avokado, havuç, mango, kabak, haşlanmış patates.
 • Süt ve süt ürünleri: yoğurt, pastörize edilmiş beyaz peynir.
 • Demir ve çinko açısından zengin bakliyatlar: pirinç, arpa, buğday, yulaf ve daha birçok tahıl.

8 Aylık Bebek Uyku Düzeni

8 aylık bebek uyku düzeni

8 aylık bebek uyku düzeni

8 aylık bebek uyku düzeni bebeğin günde yaklaşık 14 saate kadar uyuduğu bir süreci içerir. Bu uykuların 6 ila 7 saati gece uykusudur. Ancak bazı bebeklerde bu saatler değişkenlik gösterebilir.

Tags: , , , , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü