Hamilelik
0

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamileliğin erken dönemlerinde, hatta hamileliğin ilk ortaya çıktığı vakitlerde, ebeveyn adaylarının en sık sorduğu soru bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Bu soru o kadar popüler ki, internette küçük bir araştırma yapıldığında birçok tahmin yöntemiyle karşılaşmak işten bile değil.

Anne adayının hamile olduğunu öğrenmesi itibariyle, çiftlerin aklında hep bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur düşüncesi vardır. Henüz bunu bilmek mümkün bile değilken hayaller kurarlar, erkek veya kız olması durumunda hangi isimleri koyacaklarını bile düşünmeye başlarlar. Bu tatlı heyecanı dindirecek yazımızla karşınızdayız.

Her Şeyiyle Bebek & Çocuk Dünyası

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde, bebeğin cinsiyetini kesin olarak tespit edebilmek mümkün değildir. Üç ayı takip eden on üçüncü haftadan sonra cinsiyeti öğrenmek ancak mümkün olabilir. Aslında, biyolojik olarak bakıldığında bebeğin cinsiyeti en başından beri bellidir. Fakat, henüz bunu erken dönemde öğrenebilecek teknolojiye sahip değiliz.

Bir diğer merak edilen konu da erkek bebeğin cinsiyeti erken mi belli olur sorusu. Ultrason görüntülerinde kordonun yanıltıcı olabilmesi ihtimaline dayanarak, kız bebeklerin cinsiyetini kesin olarak belirlemenin daha geç olduğu biliniyor.

Ayrıca, bazı durumlarda üçüncü ay itibariyle yapılan incelemeler de bebeğin cinsiyet tahmini konusunda yanıltıcı olabiliyor. Bebeğin duruş şekli ve hareketleri yanıltıcı olabiliyor. Bu yüzden bebeğin cinsiyeti nasıl belli olur sorusunun kesin cevabı beşinci ay itibariyle verilebilmektedir.

Yeni ortaya çıkan üç ve dört boyutlu ultrason cihazlarıyla, gebeliğin altıncı ayı itibariyle yüz hatları ve fiziksel yapısı görülebiliyor, fakat cinsiyeti belirlemede daha erken bir tarih verilemiyor.

Bebeğin Cinsiyetini Daha Erken Tahmin Etme Yolları

İnternette kısa bir arama yapıldığında, cinsiyet belirleme testleri ve yolları gibi pek çok içerikle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

  • Lahana testi: Kırmızı lahanayı suda kaynatıp içine idrar damlatın. Pembe renk çıkarsa kız, mor renk çıkarsa erkek olacaktır.
  • Sarımsak testi: Anne adayı bir diş sarımsak yedikten sonra teninde ağır bir koku oluşuyorsa erkek, oluşmuyorsa kız olacaktır.
  • Karbonat testi: İki yemek kaşığı karbonatı bir bardak suya koyup birkaç damla idrar damlatın. Kabarcıklar artıyorsa erkek, fazla kabarmıyorsa kız olacaktır.
  • Makas ve bıçak testi: Anne adayından habersiz, iki minderden birine makas, diğerine bıçak konur. Anne adayı makasın olduğu mindere oturursa bebek kız, bıçağın olduğuna oturursa bebek erkek olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler eğlence amaçlı yapılan ve herhangi bir kesinlik içermeyen işlemlerdir. Kesin sonuçlar için beklemeniz gerekecektir. Yine de hamilelik sürecinde yaşanan bazı gelişmelere bağlı olarak da bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusuna cevap aranabilmektedir.

Gebelik Sürecine Göre Bebeğin Cinsiyet Tahmini Yapılabilir Mi?

Yaygın inanca göre, anne adayının karnı sivri olduğunda bebeğin erkek olduğuna inanılır. Karın yuvarlak olduğunda da kız olduğu inancı yaygındır. Gebelik sürecini daha rahat yaşayan anne adaylarının erkek çocuk sahibi olacağına dair başka bir inanç da mevcut.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü