Bakım
0

Bebek Odası

Bebek Odası Takımı

Bebek odası hazırlamak, bebeklerinin o odada olduğunu hayal etmek her anne – baba adayı için heyecanlı ve bir o kadar da zorlu bir iştir. Bebeğin nasıl bir ortamda uykuya dalacağı, oda içerisindeki ışık miktarının nasıl ayarlanacağı, duvarların rengi, nasıl bir halı serileceği vb. konuların hepsi ayrı başlıklar olarak önem arz etmektedir.

Anne ve baba adayları, genelde bebeğin doğmasına aylar kala bebek odası hazırlıklarını tamamlamış olur. Bu hazırlıklar yapılırken, odanın dekorasyonuna iki farklı açıdan bakmak gerekir. İlki, bebeğinizin bakış açısı. Onun kendini güvende ve huzurlu hissedebileceği bir dekorasyon anlayışıyla hareket etmelisiniz. İkincisi ise, sizin bakış açınız. Bebeğinizin ihtiyaçlarını gidermek sizin sorumluluğunuzda olacağı için, odayı sizin de rahat edebileceğiniz şekilde dekore edin.

Bebek Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Bebek odasını hazırlamaya başlarken ilk adım, hangi odayı seçeceğinizdir. Mümkün mertebe, yatak odasına en yakın odayı seçmeye gayret edin. Size ihtiyaç duyduğunda en kısa sürede yanında olabilmeniz, bebeğin güven duygusunu arttıracaktır.
  • Bebeğinizin odasını, evin doğal ışık alan odalardan birine hazırlayın. Perde seçimi de gün ışığını geçiren hafif kumaşlardan olmalı.
  • Bebeğinizin odası ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Ilık bir oda çok daha rahat uyumasını sağlayacaktır.
  • Bebeğinizin odasında floresan ya da halojen lambalar kullanmayın. Sıcak ampulleri kullanın.
  • Bebek odası için en uygun renkler mavi ve yeşildir. Bebeğinizin sakin bir ruh haline sahip olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu renkler sinekleri de uzak tutmaya yardımcı olur. Dilerseniz dinlendirici etkisi olan bebek odası duvar kağıdı modellerine de göz gezdirebilirsiniz.

Olabildiğince Az Eşya Kullanın

Bebeğinizin emeklemesine, ilk adımlarına tanık olacak odayı hazırlıyorsunuz. Dolayısıyla, odada hem onun hem de sizin hareket kabiliyetini arttıracak alan bırakmanız çok önemli. Pahalı bir bebek odası takımı alıp odanın dört yanını eşyayla doldurmak hem ekonomik açıdan sizi sıkıntıya sokacaktır hem de rahatınıza engel olacaktır.

Alacağınız az sayıdaki mobilyanın da ahşap olmasına özen gösterin. Ahşabın organik dokusu hem odanın enerjisini olumlu yönde etkileyecektir hem de odadaki hava akışını rahatlatacaktır.

Bir diğer önemli nokta da bebeğinizin karyolasının odadaki pozisyonu. Odanın genişliği elverdiğince, karyolayı odanın orta kısmına doğru koymanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede bebeğinizi ısı ve ışığın olumsuz etkilerinden korumuş olursunuz.

Bebeğinizin Güvenliğini Hesaba Katmayı Unutmayın

Bebeğinizin düşmesi halinde canının yanmamasını sağlayacak bir bebek odası halısı almak faydanıza olacaktır. Hareketli olmaya başladığı dönemlerde, her an yanında olamayacağınız için güvenliğini garanti altına almalısınız. Örneğin, odada raflar varsa, bu raflara ağır eşyalar koymamalısınız. Oda içerisinde kullandığınız mobilyaların sivri uçlarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Karyolayı, bebeğinizin ayağa kalktığında kolayca aşamayacağı bir yükseklikte almalı; karyolanın yanına, üzerine tırmanabileceği herhangi bir eşya koymamaya özen göstermelisiniz.

Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü