Psikoloji
0

Çocuk psikolojisi nasıldır?

çocuk psikolojisi nasıldır

Çocuk psikolojisi nasıldır? Çocuğunuzu geliştikçe tanımak, ebeveyn olmanın en değerli kısımlarından biri olabilir. Çocuğunuzun dünyayı nasıl gördüğünü öğrenmek, çocuğunuza yeni beceriler öğretmek ve büyük yeni duygu ve değişiklikleri işlerken onlara rehberlik etmek anne-baba olmanın bir parçasıdır, ancak kolay değildir.

Çocuğunuz geliştikçe doğumdan erişkinliğe kadar gelişimsel gelişim aşamalarından geçer. Çevresel, genetik ve kültürel faktörlerin tümü çocuğun gelişimini ve bir aşamadan diğerine ne kadar hızlı ilerlediklerini etkileyebilir. Çocukların yaşadıklarını açıklamaları zor, duygularını analiz etmeleri çok daha az zor. Çocuk psikolojisinin size önemli ve değerli bilgiler vermesine yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Çocuk Psikolojisi Nedir?

“Çocuk psikolojisi nasıldır?” sorusunun dışında bir de çocuk psikolojisinin ne olduğuna da değinmek gerekir. Çocuk psikolojisi bilinçaltı ve bilinçli çocukluk gelişimi çalışmadır. Çocuk psikologları, çocuğun zihinsel gelişimlerini anlamak için ebeveynleri, kendileri ve dünya ile nasıl etkileşime girdiğini gözlemler.

Neden Önemli?

Herkes çocuğunun sağlıklı bir gelişim göstermesini ister, ancak çocuğun davranışının gelişimdeki normal bir aşama belirtisi veya bir anormallik belirtisi olup olmadığı her zaman net değildir. Çocuk psikologları farkı anlamanıza yardımcı olabilir.

Çocuğun normal ve anormal psikolojik kalıplarını anlamak, ebeveynlerin çocuklarıyla en iyi şekilde nasıl iletişim kurabileceklerini ve onlarla nasıl bağlantı kurabileceklerini anlamalarına, çocuklarına duyguları yönetmek için başa çıkma mekanizmalarını öğretmelerine ve çocuklarının her yeni gelişim evresinde ilerlemelerine ve gelişmelerine yardımcı olabilir.

Çocuk psikologları ayrıca anormal davranışları erken tanımlayabilir, öğrenme sorunları, hiperaktivite veya kaygı gibi ortak davranışsal sorunların kökeninin tespit edilmesine yardımcı olabilir ve çocukların erken çocukluk travması ile çalışmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, gelişimsel gecikmeleri veya otizm gibi anormallikleri önlemeye, değerlendirmeye ve teşhis etmeye yardımcı olabilirler.

Çocuk Psikolojisi Dalları

  • Fiziksel Gelişim

Çocuklarda fiziksel gelişim tipik olarak tahmin edilebilir bir olaylar dizisidir. Çocuğunuz bu sırada başını tutar, yuvarlanır, sürünür, yürür ve koşar. Çocuk Psikoloğu, çocuğunuzun fiziksel gelişimini gözlemlemede ve gelişimsel usulsüzlükleri gösterebilecek herhangi bir anormallik varsa, çocuk doktorunuza yardımcı olabilir. Çocuk Psikologları, çocuğunuzun fiziksel olarak normal gelişim gösterdiğinden emin olmak için çocuğunuzun gelişimin kilometre taşlarına doğru ilerlemesini gözlemleyecektir. Fiziksel gelişimdeki büyük gecikmeler, daha sonra erken ele alınabilecek diğer temel gelişimsel sorunları ortaya çıkarabilir.

  • Bilişsel Gelişim

Çocukluk çağı bilişsel gelişiminin tıbbi anlayışı son yıllarda büyük ölçüde değişmiştir. Artık yeni doğan bebeklerin bile çevrelerinin bilincinde olduğunu ve bunu ifade edecek dili olmadan bile ilgilendiğini biliyoruz.

Bilişsel gelişim, bir çocuğun entelektüel öğrenme ve düşünce süreçlerini ifade eder. Çevresindeki dünyaya ilişkin gözlem ve anlayışı, dil öğrenmeyi, hafızayı, karar vermeyi, problem çözmeyi, çocuğun hayal gücünü nasıl kullandığını ve çocuğun temel akıl yürütmeyi nasıl kullandığını içerir. Bu faktörlerin tümü, çocuğun genetiği ve ortamından etkilenir.

  • Duygusal (Sosyal) Gelişim

Duygusal ve sosyal gelişim derinden iç içe geçmiş durumda. Duygusal gelişim, çocuğun duygularını nasıl hissettiğini, anladığını ve ifade ettiğini ifade eder. Duygusal gelişim, çok küçük çocuklarda korku, neşe, öfke ve üzüntü gibi temel duyguların ifadesiyle ifade edilir. Çocuk geliştikçe, güven, umut, suçluluk ve gurur gibi daha karmaşık duygular ortaya çıkar.

Duygusal gelişim aynı zamanda çocuğun empati yoluyla başkalarının duygularını hissetme ve anlama yeteneğini de içerir. Duyguları uygun şekilde düzenlemeyi ve ifade etmeyi öğrenmek birçok çocuk için zordur. Çocukların duygularını erken anlamalarına yardımcı olmak, şimdiki ve gelecekteki duygusal gelişim üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Bir Çocuk Psikoloğu çocuğunuzun duygularını sağlıklı ve olumlu bir şekilde anlamasına ve ifade etmesine yardımcı olabilir.

Sosyal gelişim, çocuğun etrafındaki insanlarla ilişki kurmak için gerekli olan değerleri, farkındalığı ve sosyal becerileri nasıl geliştirdiği ile ilgilidir; ebeveynleri, akranları, otorite figürleri ve hayvanları. Çocuğun erken ilişkilerinde yaşa uygun sosyal becerilerin gelişimi üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Güven, arkadaşlık, çatışma yönetimi ve otoriteye saygı, toplumsal gelişmeye örnek teşkil eder.

Tags: , , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü