Psikoloji
0

Çocuk ve Bebeklerde Öğrenme

çocuk ve bebeklerde öğrenme

Çocuk ve bebeklerde öğrenme beynin emrindedir ve daha öncesinde bile olsa birtakım güçlü öğrenme mekanizmaları vardır. Fetus, üçüncü trimesterde amniyotik sıvıyı duyabilir ve Bebek anne karnındayken annenin sesi için hafıza geliştirilir. Fetüsler ayrıca belirli müzik parçalarını (tema gibi) tanımayı da öğrenebilirler. Sabun operası melodileri Komşular, Hepper 1988). Bu tepkilere arabuluculuk yapıyor gibi beyin sapı (Joseph 2000). Rahim içinde kortikal aktivite de mevcuttur. Örneğin, işitsel uyarılmış aktivitede fonksiyonel hemisferik asimetriler vardır.

Doğumdan önce olgun beyin formunu oluşturan beyin hücrelerinin (nöronlar) çoğunluğu, yedinci gebelik ayı. Bu şu demek rahim içindeki çevre daha sonraki bilişi etkileyebilir. Örneğin, bazı zehirler (örneğin aşırı alkol) beyin gelişimi üzerinde geri dönüşü olmayan etkilere sahiptir. Alkol daha sonraki matematiksel biliş üzerinde belirli bir etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Yapay Sinir Ağları İle İstatistiksel Öğrenme

Görsel ve işitsel öğrenmede yapılan son araştırmalar, sinirsel duyusal istatistiğin ortaya çıktığını göstermiştir. Doğum sonrası öğrenme bilişsel gelişimin önemli bir parçasıdır. Beyin öğrenir. Deneyimli olayların istatistiksel yapısı, bunu temsil etmek için sinir ağları oluşturulması makine öğrenmesinde araştırma yoluyla keşfedilen algoritmaları kullanan bilgiİstatistiksel öğrenme bilinçsiz ve yaşam boyu devam ediyor

Bebekler basit görselleri ayırt edebilir doğumdan formlar ve doğumdan gelen çapraz eşleşmeleri haritalayabilir. İlk aydan itibaren (Meltzoff ve Borton 1979; Spelke 1976). 3 aylıklar bile tespit edebiliyor. iki tekme ayağı videosundan hangisi kendi tekme ayağını gösterir Gergely 2002). Bebekler ayrıca gördüklerini sınıflandırıyor, genelleşmiş bir yapıya sahipler.

Çocuk ve Bebeklerde Öğrenme İstatistik Yapısı

Daha sonra sunulan uyaranlara karşı temsil ve prototip karşılaştırdık. Bu istatistiksel öğrenmedir. Bebekleri gösteren dikkatle kontrol edilen deneyler karikatür figürleri veya gerçek hayvan resimleri, bebeklerin istatistiksel olarak öğrendiklerini göstermektedir. Girilen özelliklerin bir arada ortaya çıkması gibi (örneğin, uzun bacaklar ve kısa boyunlu). Farklı nesnelerdeki özellikleri ve farklı özellikler arasındaki ilişkileri, böylece korelasyon yapısını öğrenir.

İnsanların dünyayı böylesi bir nesneye ve kategoriye ayırdığını savundu. Dünyadaki bazı özellikler birlikte ortaya çıkma eğilimindedir ve bu birlikte ortaya çıkma ağaçlar, kuşlar, çiçekler ve köpekler gibi doğal kategorileri belirler. Bebeklerin beyinleri dinamik göstergelere aynı istatistiksel öğrenme mekanizmaları, geçiş olasılıklarını öğrenme hangi nesnelerin veya olayların birbirini takip ettiği ve nedensel yapı çıkarılıyor. Bebek beyni işitsel alanda aynı derecede yeteneklidir. Konuşma ritmine algısal işaretler Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin içinden bile izlenir ve beyin istatistiksel olarak izler doğum sonrası ses elemanları arasındaki bağımlılıklar ve koşullu olasılıklar.

Tags: , ,

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü