Bakım
0

Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar

Yaş Grubuna Göre Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar

Çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmek ve onun gelişimine katkıda bulunmak için çocuklarla evde oynanacak oyunlar yazımızla karşınızdayız.

Malumunuz, kış geldi. Çocuğunuzun sağlığını düşünerek dışarı çıkmak istemiyor olabilirsiniz. Ama merak etmeyin, evde birlikte yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunlardan biri de çocuklarla evde oynanacak oyunlar. Çocuğunuzun zeka gelişiminden bedensel gelişimine, kişisel gelişiminden özgüvenine kadar pek çok özelliğini güçlendirecek oyunlar oynayarak soğuk kış günlerini keyifli anlarla süsleyebilirsiniz.

Çocukların televizyon, tablet ya da ebeveynlerinin akıllı telefonlarıyla vakit geçirmeleri, çocukların sosyal ve zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Bunun önüne geçebilmek için gelin bizden önceki kuşakların yaptığı gibi birlikte oyunlar oynayalım.

Yaş Grubuna Göre Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar

Çocukların bilişsel ve fiziksel potansiyelleri çok çabuk gelişim göstermektedir. Yetişkinler için bir ya da iki yaş çok büyük farklılıklara sebep olmazken, çocuklar için durum çok farklıdır. Bu yüzden çocuk oyunları, çocuk filmleri gibi kategoriler, kısa yaş aralıklarıyla ifade edilen yaş gruplarına yönelik olmaktadır. Biz bu yazımızda, genelde 3-4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar üzerinde duracak, önerilerde bulunacağız.

Hazırsanız hep birlikte oyunlara göz atmaya başlayalım.

Evet – Hayır Oyunu

İki kişiyle rahatça oynayabileceğiniz bu oyunu oynarken çok eğleneceğinizi garanti ediyoruz. Bu oyun, çocuğunuzun hızlı düşünme becerisini geliştirir. Aynı zamanda dikkatini belirli bir noktaya odaklama konusunda da yardımcı olur.

Oyunumuz çok basit, oyunculardan biri soru sorar, diğeri de cevaplar. Soru soranın amacı, cevap veren oyuncuya “evet” ya da “hayır” dedirtmektir. Şaşırtmacalı sorular sorarak çocuğunuzu zorlayabilirsiniz.

Sana Ne Lazım Oyunu

İki kişiyle oynanabilen oyunumuzun amacı, meslekleri tanıtmak ve çocuğun zihnini açarak gerçek hayata hazırlanmasını sağlamaktır.

Oyunu bir kişi başlatır ve kendine bir meslek seçer ve “Sana ne lazım?” diye sorar. Diğer oyuncunun cevabı üzerine “Başka ne lazım?” diye sorar ve oyun böyle devam eder. İki dakika boyunca bu böyle devam eder. Herhangi bir cevap veremeyen ya da uzun süre bekleyen kişi kaybeder. Bir sonraki el, diğer oyuncu bir meslek seçer ve soru sormaya başlar.

Hayvan Tutmaca Oyunu

Evde oynanan çocuk oyunları genel olarak, küçük çocukların mental gelişimini ve dış dünyayı tanımalarını destekleyen oyunlardır. Bu oyunumuzun da amacı, çocukların hayvanları ve onların özelliklerini öğrenmelerini sağlamaktır.

Oyunculardan biri aklından bir hayvan tutar. Diğer oyuncular da bu hayvana dair sorular sorar. Oyuncunun tuttuğu hayvan diğer oyuncular tarafından bilindiğinde sıra diğer oyuncuya geçer.

Kelime Avı Oyunu

İki kişi ve daha fazlasıyla oynanabilen bu oyun, özellikle okul öncesi çağdaki çocuklar için çok eğiticidir. Kelime dağarcığını genişleten ve çocuğun kelimeleri doğru telaffuz etmesini sağlayan bir oyundur.

Bu oyunların moderatörleri genellikle anne ya da babalar olur. Anne ya da baba çocuklara bir hece söyler. Örneğin “ke” der. Çocuklar, “ke” hecesiyle başlayan beş adet kelime bulmaya çalışırlar. Beş kelime bulan puanı kazanır.

Çocuklarla evde oynanacak oyunlar yazımızın sonuna geldik. Umarız, evde çocuklarınızla birlikte bu oyunları oynayarak onların gelişimine katkıda bulunursunuz.

Erkek Çocuk Saç Kesim Modelleri

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü