Hamilelik
0

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrol yöntemleri adından da anlaşılacağı üzere istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için kullanılan farklı yöntemleri ifade eder. Kadınların istenmeyen gebeliklerle baş edebilmeleri için birçok yöntem mevcuttur. Kimi daha etkin bir koruma sağlarken bazılarının risk payı daha yüksektir.

Doğum kontrol yöntemleri arasından, kişinin bünyesine en uygun olanı seçmek önemlidir. Gelecekte çocuk sahibi olmak isteyip istemediği, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı daha çok önlem alınıp alınmayacağı gibi faktörlere göre farklı doğum kontrol tiplerinden biri seçilebilir. Bu konuda doktora danışılması ve ayrıntılı bilgi alınması çok ama çok önemlidir.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri genellikle kadınların uygulayabileceği yöntemlerdir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda erkek doğum kontrol yöntemleri de denenmeye başlanmıştır fakat yeterince yaygınlaşmamıştır.

En çok uygulanan ve en etki derecesine göre sıralanan yöntemler şunlardır:

  • Kadın ve ya erkek için kısırlaştırma yöntemi. %100 çözüm anlamına gelen tek doğum kontrol yöntemi kısırlaştırma yani sterilizasyondur. Bu operasyon sonrasında kişiler hayatlarının geri kalan kısmından anne ya da baba olamazlar.
  • Uzun etkili hormonal implantlar. Bu yöntem, belirli aralıklarla doktora giderek işlemi yinelemeyi gerektirir. 3 ile 10 yıl arasında bir süreden sonra tekrarlanmaz.
  • Kısa etkili hormonal yöntemler. Doğum kontrol haplarını da kapsayan bu yöntemler, düzenli kullanımı gerektirirler.
  • Bariyer yöntemleri. Prezervatif, diyafram, servikal kapak gibi yöntemleri içerir.
  • Doğal ritim yöntemleri. Kadınların en doğurgan oldukları dönemi belirleyerek sadece bu günlerde doğum kontrol hapı kullanmalarını kapsar. Risk faktörünün en yüksek olduğu korunma yöntemi budur.

En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Her kadın için geçerli olan “en iyi” doğum kontrol yöntemi yoktur. Kişiye, partnere, hatta zamana göre değişebilen yöntemler vardır. Dolayısıyla bir doğum kontrol yöntemi belirlemeden önce uzman doktorlarla görüşmek gerekir.

Kişiye en uygun doğum kontrol yönteminin belirlenmesi için uzman doktor şu tarz bilgiler isteyecektir:

  • Yakın zamanda ya da birkaç yıl içerisinde hamile kalmak istenip istenmediği.
  • Ne kadar sıklıkla cinsel birleşme gerçekleştirildiği.
  • Tek eşli mi çok eşli mi olunduğu.
  • Genel sağlık durumuyla ilgili ayrıntılı bilgi.
  • Hangi yöntemin kişiye daha uygun olacağı. Örneğin her gün hap almanın uygun olup olmayacağı ya da her cinsel birleşmede partnerden prezervatif kullanmasını isteyip isteyemeyeceği.

Daha sonrasında ise doğum kontrol yöntemlerinin olası yan etkileri hakkında ayrıntılı olarak bilgi verecektir.

Suda Doğum Nasıl Yapılır

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü