Doğum
0

Doğum Sonrası Pilates

Doğum Sonrası Pilates

Doğum sonrası pilates oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde salgılanan hormonlardan ötürü pelvik taban hep hareket halindedir ve 40 haftadan daha uzun süren, ağıırlığı gitgide artan bir baskı oluşur. İşte pilates tam bu noktada yardımcı olmaya başlıyor.

Pilates, abdoman kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olur. Ayrıca hamilelik esnasında oldukça zorluk çeken omurilik için de pilates çok işe yaramaktadır. Hassas bir dönem olduğu için doğum sonrası pilates yaparken uygulanan egzersizler profesyonel biri eşliğinde yapılması önerilir.

Doğum Sonrası Pilates

Doğum Sonrası Pilates Neden Önemlidir?

Doğum sonrası bebekle ilgilenmekten anneler kendilerine ne yazık ki çok fazla zaman ayıramamakta… Özellikle doğumdan hemen sonra her şeyi bir kenara bırakıp bebekle ilgilenmekten annelerin bedeni zayıf düşmekte ve bedenleri doğum öncesi gösterdiği performansı gösterememektedir. Bu yüzden daha rahat, daha doğru nefes alıp vermek, bedenini doğum öncesi formuna kavuşturmak için pilates çok yardımcı olmaktadır. Hemen her annenin yaşadığı sırt ve boyun ağrılarını en aza indirmek için pilates mükemmel bir egzersiz olacaktır. Bedeninizi esnetmek, tekrar bedeninizi dilediğiniz gibi kullanabildiğinizi görmek psikolojik olarak sizi oldukça tatmin edecek ve bu süreci en kolay şekilde geçirmenizi sağlayacaktır. Doğumdan sonra pilates için ipuçları yazımızı okuyalım.

Doğum Sonrası Pilates

Doğumdan Sonra Pilates İçin İpuçları

1) Doğumdan önce de pilates yapıyor olsanız bile doğumdan sonra temel hareketlerle başlamanızı tavsiye ederiz. Vücudun yıprandığını ve eski performansına kavuşması için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu düşünürsek, temel hareketlerle başlayıp, egzersiz programınızı zamanla zorlaştırmanız daha iyi olacaktır. Kolaydan zora giderken her gün aşama kaydettiğinizi görmek sizi daha çok motive edecektir.

2) Profesyonel yardım almanızı öneririz. Kendinize zaman ayırmanın zor olduğunu biliyoruz ancak zaten yorgun olan bedeninizin performansını yükseltmeye çalışırken yanlış egzersizler yapıp daha da yormanızı istemeyiz. Evde pilates yaparken en azından profesyonel videolar izlediğinizden emin olmanız çok daha iyi olacaktır.

3) Düzenli egzersiz programı uygulayın. Biliyorsunuz ki konu ne olursa olsun hayatta düzensiz olarak yapılan hiçbir şey verimli sonuç vermez. Bu yüzden egzersiz programınızı düzenli olarak uygulamaya elinizden geldiğince özen gösterin. Pilates zaten vücudu yorarak yapılan hareketler değildir bu yüzden uygulanması çok zor değildir. Her gün rutine bindirdiğiniz zaman emin olun bebeğinizi havaya kaldırdığınızda dahi farkı hissedeceksiniz.

4) Pilatesin en önemli noktalarından bir tanesi de dikkatdir. Ortam ne kadar sessiz ve dikkatinizi dağıtacak ne kadar az şey olursa yaptığınız egzersizden o kadar çok verim alacaksınız. Bu yüzden belki de sizin için en doğru zaman bebeğiniz uyuduğu zamanlarda koltuğa uzanmak yerine zaten sizi hiç yormayacak olan nefes egzersizleri ile bedeninizi rahatlatacak hareketleri olabildiğince yavaş şekilde yapmak olacaktır.

5) Vazgeçmeyin! İlk başlarda temel hareketlerden başlıyor olsanız dahi kısa sürede sizi ne kadar rahatlattığını hissetmeye başlayacaksınız. Zor geliyor, zaman bulamıyorum gibi düşünceleri aşmaya çalışarak günde yalnızca 20 – 30 dakikanızı ayırın. Haydi daha fazla zaman kaybetmeden hemen başlayın!

Hamile Yogası

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü