Doğum
0

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğumdan sonra forma girmek hemen her annenin yaşadığı ortak kaygılardan biridir. Doğum süreci ne kadar stresli geçiyorsa doğum sonrası da anneler için o kadar stresli geçer. Çünkü anneler hamilelik süresince alınan fazla kiloları kısa sürede geri vermek ister.

Doğumdan sonra forma girmek bir anda olabilecek bir durum değildir. Hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlılığı için en azından doğumdan sonra birkaç ay kilo verme çabasına girilmemesi gerekir. Zaten bu süreç içerisinde bebeğin uyku düzeninin oturmamış olması ya da bebekle ilgili diğer etkenler annelerin de yaşamını çokça etkilemektedir.

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğumdan Sonra Forma Girmek İçin Öneriler

⦁ Yüksek kalorili gıdalardan uzak durun. Süt yapmaya yardımcı olur düşüncesiyle şekerli gıdaların tüketimi yanlış bir düşüncedir. Bunların yerine daha doğal besinler tüketilmelidir.

⦁ Diyet yapmak bilinçi ve düzenli beslenmektir. Kilo vermek için yemek yemekten kaçınmak yapılacak en büyük yanlışlardan biridir. Bunun yerine düzenli ve bilinçli beslenme sayesinde zaten forma girdiğinizi göreceksiniz.

⦁ Hamilelik döneminde alınan kilolar ve depolanan yağlar emzirme döneminde süt yapımı olarak geri dönecektir. Emzirme sürecinin başlamasıyla anne de kilo kaybına uğramaya başlayacaktır. Bu dönemde sağlıklı ve düzenli beslenme devam ederse zaten forma girme yavaş yavaş başlamış olacaktır.

⦁ Ne tükettiğinize dikkat edin, kalorilerine bakın. Örneğin 500 kaloriyi şekerli bir tatlıdan da alabilirsiniz etli bir yemekten de. Vücudunuza enerji yapacak besini almazsanız vücudunuz fazla kiloları yakacak enerjiyi de bulamayacak, bunu aklınızdan çıkartmayın.

⦁ Kilo verme kaygısına girmeyin. Kilo verme kaygısına girmek kilo almanıza neden olabilir hatta vücudunuzun süt üretimini de azaltabilir. Dengeli, düzenli beslenme ve doğru gıda ürünleri tüketimi ile hem tekrar forma girebilir hem de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz. Hamilelik süresince tüketilmesi gereken doğru besin ürünleri için doğum sonrası beslenme rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğum Sonrası Beslenme Rehberi

Biliyorsunuz ki diyet yapmak demek hiçbir şey yememek değildir. Özellikle doğum sonrası süreçte en az kendi kilolarınızı düşündüğünüz kadar bebeğinizi de düşünmelisiniz. Doğum sonrası forma girmek için yapılan diyetler normal zamanda yapılan diyetlerden çok daha farklıdır. Normal zamanda diyet yaparken tüketmekten kaçınmanız gereken bazı gıda maddelerini hamilelik sürecinde tüketmeniz bebeğinizin gelişimi için gerekli olacaktır. Birkaç maddede bahsedecek olursak;

⦁ Kansızlığa neden olacak besin maddelerinden uzak durulmalıdır. Örneğin tatlı olarak şeker yerine pekmek tüketilmelidir. Çay yemekle birlikte tüketilmemelidir, ortalama olarak yemek yedikten 1 – 2 saat içerisinde içilmelidir. Ayrıca normal çay yerine papatya, kuşburnu, nane, ıhlamur gibi çayların tüketilmesi önerilir.

⦁ Asitli içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak durulmalıdır. Onların yerine taze sıkılmış meyve suları, limonata, ayran gibi içecekler tüketilmelidir.

⦁ Demir ve kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Kuru meyveler ve kuru yemişler belirli miktarda tüketilerek bu ihtiyacı karşılayabilmektedir.

⦁ Süt, peynir ve yumurta kahvaltıda düzenli olarak tüketilmelidir. Emzirme sürecinde bebeğinizin gelişimine çok yardımcı olacaktır.

⦁ Doğal besinlerden yeterince alınamayan iyot, iyotlu tuz kullanımı ile sağlanır. Bu yüzden yemeklerde iyotlu tuz kullanılması önerilir ve anne sütünden bebeğe gereken miktarda iyot sağlanır.

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğumdan Sonra Forma Girmek

Doğum Öncesi Egzersizler

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü