Hamilelik
0

Hamile Yogası

Hamile Yogası Nasıl Yapılır

Hamile yogası, bir kadının bedensel ve zihinsel olarak büyük değişim ve dönüşümler yaşadığı hamilelik döneminin daha rahat geçebilmesi için uygulanan bir egzersizler dizisidir.

Anne adaylarının hamilelik döneminde hem ruh sağlıklarına hem de zihin sağlıklarına normalde dikkat ettiklerinden daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Hamile yogası bu noktada kadınların yardımına koşmaktadır. Genelde normal doğum yapmak isteyen anneler için tavsiye edilse de bu yoga egzersizleri hem hamilelik döneminde hem de daha sonraki yaşantıda, pek çok olumlu katkılar sunacağı için herkes yapabilir.

Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Diğer bir adı prenatal yoga olan hamile yogası, bu dönemde yaşanan bulantılar, kramplar, vücut ve sinir gerginlikleri gibi durumları daha rahat bir şekilde atlatmak amacıyla yapılan bir dizi duruş ve pozlardan oluşur. Temelde, bir sürü yoga stilinden biri olan Hatha Yoga’ dan devşirilmiştir. Meditasyonu da içeren rahatlama tekniklerinden nefes tekniklerine, bedeni güçlendiren hareketlerden gevşeme duruşlarına uzanan bir içeriğe sahiptir.

Konuya meraklı anne adaylarının aklına takılan bazı sorular var. Biz de bunlara cevap vermeye çalışacağız. En sık sorulan soru hamile yogasına ne zaman başlanır? Hamile yogasına başlamak için en önemli kriterler, anne adayının fiziksel ve ruhsal durumuyla alakalıdır. Doktorunuzla yapacağınız bir görüşme sonucunda, ne kadar uygun olduğunuzu anlayabilirsiniz. Şartlar uygunsa, hamileliğin üçüncü ayından itibaren, haftada iki gün altmış dakikalık seanslar yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamakta.

Hamile Yogasının Faydaları

  • Yoganın genel faydalarından olan kendini tanıma, iç huzura erişme gibi faydaların yanında nefes egzersizleri aracılığıyla bedeni rahatlatmaya yardımcı olur.
  • Anne adayları, karınlarında taşıdıkları bebeklerinden dolayı gün be gün daha da ağırlaşırlar. Ağırlaştıkça vücudun denge merkezi değişir ve hareket kabiliyeti zorlaşır. Bu egzersizler aracılığıyla kaslar güçlendirilerek denge tekrar sağlanır.
  • Eklem ağrılarına iyi gelir. Özellikle bel ve sırt ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.
  • Anne adayının kendi bedeniyle ve zihniyle huzurlu bir iletişime geçmesi, bebekle iletişimini de güçlendirir.
  • Hormonal değişimlerin yol açtığı duygusal çalkalanmaları atlatabilmek için güç verir.
  • Nefes ve kas egzersizleri sayesinde, normal doğum yapmak isteyen anne adaylarının doğum esnasında işini kolaylaştırır.

Hamile Yogası Hareketleri

Yoganın pek çok farklı türü olduğu için hamile yogası pozları değişiklik gösterebilmektedir. Biz birkaç temel hareketi sizlerle paylaşacağız.

Çocuk Pozu

Açık Bacaklarla Öne Eğilme

Kedi Pozu

Ayakta Yarım Öne Katlanma

Yoga Squat

Bacaklar Duvarda Pozu

Ayak Parmak Pozu

Üçgen Pozu

Bağlı Açı Pozu

Kolay Oturuş Pozu

 

Gebelik

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkanlar

Pinterest
Menü